Blog

 1. Jak sprawdzić poziom naładowania akumulatora?

  Jak sprawdzić poziom naładowania akumulatora?

  Regularne sprawdzanie stanu naładowania akumulatora jest dobrą praktyką, która pozwoli nam, jako posiadaczom samochodu, uninąć przykrych niespodzianek. I choć najczęściej zdarzają się one zimą, to jednak warto przeprowadzać kontrole w pewnych odstępach czasu również o innych porach roku. Dlaczego to takie ważne? Co może się stać, jeśli nie dopilnujemy tego aspektu? I wreszcie - jak sprawdzić czy akumulator w naszym samochodzie jest naładowany? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego wpisu.

  Czytaj dalej »
 2. Montaż akumulatora

  Montaż akumulatora

  Kupując nowy samochód, możemy na 5 lat zapomnieć o wymianie akumulatora, ale pod warunkiem, że odpowiednio o niego dbamy. Przede wszystkim, nie można dopuszczać do jego całkowitego rozładowania. Od czasu do czasu trzeba też przeczyścić klemy.

  Czytaj dalej »
 3. Katalizator w samochodzie - jak działa, co się w nim najczęściej psuje?

  Katalizator w samochodzie - jak działa, co się w nim najczęściej psuje?

  Katalizator, czyli reaktor lub konwerter katalityczny, jest jedną z ważniejszych części obecnych w układzie wydechowym każdego samochodu czy pojazdu wyposażonego w silnik spalinowy. Jego zadaniem jest obniżanie poziomu szkodliwych substancji w gazach wydechowych (spalinach) emitowanych przez pojazd. Pośrednio reaktor katalityczny wpływa więc również na prawidłowe działanie jednostki napędowej oraz na jej efektywność.

  Czytaj dalej »
 4. Oznaczenia na oponach - o czym informują, jak je odczytać, gdzie ich szukać?

  Oznaczenia na oponach - o czym informują, jak je odczytać, gdzie ich szukać?

  Dobór odpowiednich opon samochodowych jest niezwykle ważna nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i komfortu jazdy. Na szczęście producenci opon ułatwiają proces doboru, umieszczając na oponach określone oznaczenia. Zawierają one najważniejsze informacje, dzięki którym bez trudu można znaleźć opony dostosowane do danych warunków — wystarczy tylko umieć je odczytać. W poniższym tekście przedstawimy najważniejsze oznaczenia i podpowiemy, co oznaczają.

  Czytaj dalej »
 5. Dobre zawieszenie terenowe, czyli jakie?

  samochód terenowy

  Samochody z segmentu SUV od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Łączą komfort samochodu z niezawodnymi możliwościami terenówki. Jeśli dałoby się wyróżnić jedną cechę, charakterystyczną dla samochodów terenowych byłoby nią właśnie zawieszenie. To w tym elemencie tkwi sekret, który sprawia, że prawdziwa terenówka poradzi sobie w niemal każdych warunkach. Zastanawiasz się, jakie jest najlepsze zawieszenie terenowe? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

  Czytaj dalej »
 6. Pierwszy samochód terenowy - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę

  Pierwszy samochód terenowy - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę

  Zaczynając swoją przygodę z off roadem, trzeba dokonać jednego podstawowego kroku, a mianowicie wybrać swój pierwszy samochód terenowy. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Off road to niewątpliwie bardzo wymagający sport, dlatego samochód, które będzie służyło nam przede wszystkim do wypraw w teren musi być niezawodne, znosić wiele niedogodności i sprawdzać się w każdej sytuacji.

  Czytaj dalej »
 7. Wymiana paska rozrządu — kiedy, jak i za ile?

  Wymiana paska rozrządu — kiedy, jak i za ile?

  Obok wymiany płynów eksploatacyjnych, wymiana paska rozrządu jest podstawową czynnością, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Naprawdę warto tego dopilnować, gdyż awaria rozrządu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika, a co za tym idzie znacznych kosztów napraw. Kiedy więc wymienić pasek i ile to będzie kosztować? O tym opowiemy poniżej.

  Czytaj dalej »
 8. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

  Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

  Prawidłowe ciśnienie w oponach to nie tylko lepszy komfort jazdy, ale też większe bezpieczeństwo. Tymczasem jak pokazuje choćby akcja „Ciśnienie pod kontrolą” przeprowadzona w październiku 2010 roku, aż 69,32% z 14 tys. skontrolowanych samochodów miało nieprawidłowe ciśnienie. Czym skutkuje zły dobór ciśnienia i jaką wartość powinno przyjmować? O tym opowiemy w niniejszym tekście.

  Czytaj dalej »
 9. Co ile wymieniać filtr powietrza

  Co ile wymieniać filtr powietrza

  W każdym samochodzie znajdziemy przynajmniej trzy rodzaje filtrów: filtr powietrza, filtr paliwa oraz oleju. To jedne z najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu, które chronią jednostkę napędową przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Filtry w samochodzie ulegają naturalnemu zużyciu, a ich regularne serwisowanie jest podstawą prawidłowej eksploatacji pojazdu. Na szczęście ich wymiana nie jest droga ani skomplikowana.

  Czytaj dalej »
 10. Umowa sprzedaży samochodu 2020 — Co powinna zawierać?

  Umowa sprzedaży samochodu 2020 — Co powinna zawierać?

  Umowy kupna-sprzedaży są jednymi z najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych w naszym kraju. Wiele z nich dotyczy sprzedaży pojazdu. Dokument ten to nie tylko prawny wymóg przy takiej transakcji, ale także zabezpieczenie dla obu stron. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie jego treści. Co więc powinna zawierać taka umowa i o czym pamiętać przy jej zawieraniu? O tym opowiemy w poniższym tekście.

  Czytaj dalej »
Posts loader