Blog

 1. Złomowanie samochodu - jak przebiega?

  Złomowanie samochodu - jak przebiega?

  Nie da się ukryć, że z czasem utrzymywanie samochodu zwyczajnie przestaje być opłacalne. Zazwyczaj pojazd nie nadaje się już wtedy na sprzedaż, a poruszanie się nim po drogach stwarza niebezpieczeństwo. Jak zatem pozbyć się niesprawnego samochodu bez narażania się na niepotrzebne koszty? Jedną z możliwości jest jego złomowanie.

  Czytaj dalej »
 2. Kontrolki w aucie - Co oznaczają?

  Kontrolki w aucie - Co oznaczają?

  Kontrolki umieszczone na desce rozdzielczej przekazują kierowcy informacje o stanie systemów i podzespołów, w które wyposażony jest dany samochód. Ogólnie można stwierdzić, że im bardziej zaawansowany technologicznie pojazd, tym więcej kontrolek — łącznie może ich być nawet około sześćdziesięciu. Nietrudno więc o wątpliwości dotyczące tego, co oznacza dana kontrolka — zwłaszcza że pełnią one różne funkcje. Dlatego też przygotowaliśmy niniejsze zestawienie i opis kontrolek na desce rozdzielczej.

  Czytaj dalej »
 3. Rejestracja samochodu zabytkowego

  Rejestracja samochodu zabytkowego

  Żółte tablice rejestracyjne kojarzą się przede wszystkim z samochodami sprzed pół wieku lub nawet starszymi. Takie auta wyróżniają się designem i bez wątpienia można uznać je za zabytki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zabytkiem może być także znacznie młodsze auto. Ile lat musi mieć samochód, aby uznano go za zabytek i jak przebiega rejestracja takiego pojazdu? O tym opowiemy w poniższym tekście.

  Czytaj dalej »
 4. Rodzaje świateł w samochodzie

  Rodzaje świateł w samochodzie

  Zgodnie z przepisami, każdy samochód poruszający się po drogach publicznych musi być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. W niniejszym tekście opowiemy, jakie to światła oraz kiedy należy z nich korzystać.

  Czytaj dalej »
 5. Jakie są rodzaje napędów 4x4?

  Jakie są rodzaje napędów 4x4?

  Napędy na cztery koła nazywane są różnie przez różnych producentów. Bardzo często zdarza się, że symbole 4x4, AWD czy 4WD uważane są za oznaczenia rodzajów napędów, co nie jest do końca prawdą. Są to jedynie marketingowe nazwy i wszystkie są zamiennie stosowane w zależności od producenta pojazdu. Poszczególne rodzaje napędów 4x4 oferowane są w zależności od typu pojazdu i jego przeznaczenia. Jakie są rodzaje napędów na cztery koła, czym się charakteryzują i różnią od siebie? O czym należy pamiętać podczas użytkowania samochodu z takim napędem oraz jaki rodzaj 4x4 wybrać dla siebie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

  Czytaj dalej »
 6. Jak sprawdzić poziom naładowania akumulatora?

  Jak sprawdzić poziom naładowania akumulatora?

  Regularne sprawdzanie stanu naładowania akumulatora jest dobrą praktyką, która pozwoli nam, jako posiadaczom samochodu, uninąć przykrych niespodzianek. I choć najczęściej zdarzają się one zimą, to jednak warto przeprowadzać kontrole w pewnych odstępach czasu również o innych porach roku. Dlaczego to takie ważne? Co może się stać, jeśli nie dopilnujemy tego aspektu? I wreszcie - jak sprawdzić czy akumulator w naszym samochodzie jest naładowany? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego wpisu.

  Czytaj dalej »
 7. Montaż akumulatora

  Montaż akumulatora

  Kupując nowy samochód, możemy na 5 lat zapomnieć o wymianie akumulatora, ale pod warunkiem, że odpowiednio o niego dbamy. Przede wszystkim, nie można dopuszczać do jego całkowitego rozładowania. Od czasu do czasu trzeba też przeczyścić klemy.

  Czytaj dalej »
 8. Katalizator w samochodzie - jak działa, co się w nim najczęściej psuje?

  Katalizator w samochodzie - jak działa, co się w nim najczęściej psuje?

  Katalizator, czyli reaktor lub konwerter katalityczny, jest jedną z ważniejszych części obecnych w układzie wydechowym każdego samochodu czy pojazdu wyposażonego w silnik spalinowy. Jego zadaniem jest obniżanie poziomu szkodliwych substancji w gazach wydechowych (spalinach) emitowanych przez pojazd. Pośrednio reaktor katalityczny wpływa więc również na prawidłowe działanie jednostki napędowej oraz na jej efektywność.

  Czytaj dalej »
 9. Oznaczenia na oponach - o czym informują, jak je odczytać, gdzie ich szukać?

  Oznaczenia na oponach - o czym informują, jak je odczytać, gdzie ich szukać?

  Dobór odpowiednich opon samochodowych jest niezwykle ważna nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i komfortu jazdy. Na szczęście producenci opon ułatwiają proces doboru, umieszczając na oponach określone oznaczenia. Zawierają one najważniejsze informacje, dzięki którym bez trudu można znaleźć opony dostosowane do danych warunków — wystarczy tylko umieć je odczytać. W poniższym tekście przedstawimy najważniejsze oznaczenia i podpowiemy, co oznaczają.

  Czytaj dalej »
 10. Dobre zawieszenie terenowe, czyli jakie?

  samochód terenowy

  Samochody z segmentu SUV od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Łączą komfort samochodu z niezawodnymi możliwościami terenówki. Jeśli dałoby się wyróżnić jedną cechę, charakterystyczną dla samochodów terenowych byłoby nią właśnie zawieszenie. To w tym elemencie tkwi sekret, który sprawia, że prawdziwa terenówka poradzi sobie w niemal każdych warunkach. Zastanawiasz się, jakie jest najlepsze zawieszenie terenowe? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

  Czytaj dalej »
Posts loader