Blog

 1. Wymiana paska rozrządu — kiedy, jak i za ile?

  Wymiana paska rozrządu — kiedy, jak i za ile?

  Obok wymiany płynów eksploatacyjnych, wymiana paska rozrządu jest podstawową czynnością, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Naprawdę warto tego dopilnować, gdyż awaria rozrządu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika, a co za tym idzie znacznych kosztów napraw. Kiedy więc wymienić pasek i ile to będzie kosztować? O tym opowiemy poniżej.

  Czytaj dalej »
 2. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

  Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach?

  Prawidłowe ciśnienie w oponach to nie tylko lepszy komfort jazdy, ale też większe bezpieczeństwo. Tymczasem jak pokazuje choćby akcja „Ciśnienie pod kontrolą” przeprowadzona w październiku 2010 roku, aż 69,32% z 14 tys. skontrolowanych samochodów miało nieprawidłowe ciśnienie. Czym skutkuje zły dobór ciśnienia i jaką wartość powinno przyjmować? O tym opowiemy w niniejszym tekście.

  Czytaj dalej »
 3. Co ile wymieniać filtr powietrza

  Co ile wymieniać filtr powietrza

  W każdym samochodzie znajdziemy przynajmniej trzy rodzaje filtrów: filtr powietrza, filtr paliwa oraz oleju. To jedne z najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu, które chronią jednostkę napędową przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Filtry w samochodzie ulegają naturalnemu zużyciu, a ich regularne serwisowanie jest podstawą prawidłowej eksploatacji pojazdu. Na szczęście ich wymiana nie jest droga ani skomplikowana.

  Czytaj dalej »
 4. Umowa sprzedaży samochodu 2020 — Co powinna zawierać?

  Umowa sprzedaży samochodu 2020 — Co powinna zawierać?

  Umowy kupna-sprzedaży są jednymi z najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych w naszym kraju. Wiele z nich dotyczy sprzedaży pojazdu. Dokument ten to nie tylko prawny wymóg przy takiej transakcji, ale także zabezpieczenie dla obu stron. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie jego treści. Co więc powinna zawierać taka umowa i o czym pamiętać przy jej zawieraniu? O tym opowiemy w poniższym tekście.

  Czytaj dalej »
 5. Jak jeździć samochodem 4x4 w zimie

  Jak jeździć samochodem 4x4 w zimie

  Zima to czas kiedy warunki atmosferyczne nie napawają zbytnim optymizmem kierowców samochodów. Wyjątkiem mogą być posiadacze aut z napędem na cztery koła. Wielu z nich wtedy ponosi ułańska fantazja, jednak żeby móc bezpiecznie poruszać się takich samochodem trzeba wiedzieć jak to robić. Zazwyczaj w tego typu autach montowany jest napęd 4x4 dołączany. Oznacza to, że można zarówno poruszać się przy pomocy napędu na jedną oś lub obie. Oczywiście łatwiej jest w przypadku tego drugiego typu napędu.

  Czytaj dalej »
 6. Jak wybrać opony terenowe

  Jak wybrać opony terenowe

  Opony terenowe pozwalają w pełni wykorzystać możliwości aut z napędem 4x4. Świetnie radzą sobie w trudnych warunkach: na bezdrożach, szutrowych ścieżkach, błotnistych trasach i nieubitych duktach w lesie. Sprawiają, że samochód nie zakopuje się w piachu, nie traci przyczepności na śniegu i sprawniej pokonuje przeszkody.  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takiego ogumienia. Które z nich wybrać?

  Czytaj dalej »
 7. Konserwacja samochodu na zimę

  Konserwacja samochodu na zimę

  Zbliża się zima, a wraz z nią śniegi, mrozy i wszechobecna sól drogowa. Warto zastanowić się wcześniej w jaki sposób powinniśmy zabezpieczyć swój samochód, w końcu musimy czymś dojeżdżać do pracy czy szkoły, nawet wtedy, kiedy pogoda zdecydowanie nie zachęca do tego, aby wyjrzeć za drzwi, a co dopiero gdzieś się wybierać. Tak samo jak dbamy o zabezpieczenie swoich roślin przed zimę, a także zakupienie dla siebie zimowych artykułów takich, jak kurtka, czapki, szalik, czy rękawiczki, podobnie powinniśmy zadbać o to, aby nasz przyjaciel o czterech kołach także był zwarty i gotowy kiedy nadejdą spadki temperatur. Jeżeli my o niego zadbamy, to on odwdzięczy się podobnie, jego stan będzie wciąż zadowalający, a my będziemy mogli cieszyć się niezawodnością samochodu. Poznaj zatem sposoby -  jak konserwować samochód przed zimą, czy warto to robić i co tak rzeczywiście jest ważne w tym procesie.

  Czytaj dalej »
 8. Opony zimowe czy uniwersalne

  Opony zimowe czy uniwersalne

  Czy opony uniwersalne poradzą sobie w zimie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak wiemy, Polska to kraj gdzie zimy bywają dość łagodne. W niektórych rejonach przypominają jesień, która już dawno jest za nami. Za zimno na opony letnie, a za mało śniegu na zimowe - dla wielu kierowców zmiana opon to spory dylemat. Istnieje również grupa konserwatywnych kierowców, którzy nie lubią eksperymentować. Opony całoroczne nie są dla każdego i z pewnością nie sprostają potrzebom najbardziej wymagających posiadaczy samochodów osobowych. Jednak coraz więcej kierowców zamiast utartej ścieżki, decyduje się spróbować czegoś nowego. To również spora oszczędność, ale czy takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym przypadku? Jakie ogumienie lepiej sprawdzi się w niekorzystnych pogodowych? Czym różnią się opony wielosezonowe od zimowych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

  Czytaj dalej »
 9. Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu terenowego?

  Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu terenowego?

  Od jakiegoś czasu można zaobserwować wzrost popularności aut terenowych na polskich drogach. W większości przypadków decyzja o zakupie takiego samochodu jest podyktowana trudnościami z dojazdem do domu, zwłaszcza w warunkach jesiennych i zimowych. W niniejszym tekście przybliżymy, na co zwracać uwagę przy zakupie takiego rodzaju pojazdu. Pominiemy jednak tak oczywiste kwestie, jak zgodność dokumentacji, czy aktualnego ubezpieczenia i przeglądu — pod tym względem proces kupna wygląda tak samo, jak dla auta osobowego.

  Czytaj dalej »
 10. Jak przygotować się do wyprawy off road

  Jak przygotować się do wyprawy off road

  Niewątpliwie, każda podróż wymaga odpowiedniego przygotowania i nie wybacza błędów, a jej planowanie to zwykle najdłuższy etap w wyprawie. Wymaga od nas dogłębnego przemyślenia, cierpliwości i umiejętności strategicznych. Faktem jest, że pakowanie swoich rzeczy w przypadku każdego wyjazdu odbywa się tak samo, jednak należy mieć na uwadze, że inne przedmioty zabierzemy na słoneczne wakacje, a inne na ekstremalną eskapadę. Tak jest w przypadku wyprawy off road. Nie chodzi tu tylko o rzeczy osobiste, jak również ekwipunek biwakowy czy części zamienne do samochodu. Wybierając się na dłuższy rajd w nieznane musimy być przygotowani na każdą możliwą okoliczność. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie samochodu, którym docelowo będziemy podróżować. Pominięcie tej kwestii może sprawić, że zamiast wspaniałej przygody, przeżyjemy największy koszmar. Bezsprzecznie, jazda masywnymi, topornymi pojazdami dla wielu okazuje się doskonałą alternatywą na codzienną i nużącą podróż z pracy do domu. Wszechobecne błoto, trasy pozbawione asfaltu, kłęby kurzu - to prawdziwy raj dla miłośników terenowej jazdy. W poniższym artykule podpowiemy, jak odpowiednio przygotować siebie i swoje auto na wyprawę off-road!

  Czytaj dalej »
Strona