Jak często wymieniać filtr paliwa?

Czystość w układzie paliwowym to bardzo istotna kwestia. Regularna wymiana filtrów paliwowych to gwarancja sprawnie działającego silnika. Niestety, bardzo często ten drobny element jest lekceważony przez kierowców. Zanieczyszczone rozmaitymi cząsteczkami i pyłami paliwo może być przyczyną awarii samochodu. Dlaczego systematyczne obserwowanie pracy filtrów paliwowych jest tak ważne? Co jaki czas wymieniać filtr paliwa? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Do czego służy filtr paliwa?

Filtr paliwa, jak sama nazwa wskazuje, służy do oczyszczania paliwa - zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Bez wątpienia, każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, iż paliwo dostępne na stacjach nie jest całkowicie czyste. W substancji znajdują się liczne pyły, cząsteczki organiczne i woda. Aby samochód mógł działać sprawnie i bezawaryjnie, konieczny jest odpowiednio dobrany filtr paliwa, który skutecznie zatrzyma zanieczyszczenia - między innymi: piasek, rdzę, metal. Element ten bez wątpienia zabezpieczy silnik oraz inne, równie ważne części przed zepsuciem.

Jak dobrać filtr paliwa do samochodu?

Aby filtr paliwa mógł prawidłowo spełniać swoją funkcję powinien być dostosowany do modelu danego samochodu. Element ten powinien zostać dobrany na podstawie parametrów jednostki napędowej. Konieczne jest również uwzględnienie rodzaju układu wtryskowego oraz praca silnika. Uważa się, iż najlepszym wyborem są filtry, których współczynnik filtracji utrzymuje się na poziomie od 60 do 99%. Gwarantuje to najlepszą ochronę silnika, jak i innych istotnych części. Informacje, jaki typ filtra jest adekwatny dla naszego pojazdu znajdziemy w instrukcji podanej przez producenta. W naszym sklepie Części LR znajdziesz najwyższej jakości filtry paliwa do Land Rovera.

”filtr

Sprawdź ofertę: czesci.lr.pl/sklep/filtry/filtr-paliwa.html.

Co jaki czas należy wymieniać filtr paliwa?

Filtr paliwa to część, która powinna być regularnie wymieniana w samochodzie - w końcu odpowiada za sprawność całego układu paliwowego. Zatem, co jaki czas powinna odbywać się wymiana filtra? Wskazania do tego zwykle podaje nam sam producent. Najczęściej powinno odbyć się to pomiędzy 30 000 a 120 000 tys. kilometrów. Niemniej jednak mechanicy zapobiegawczo zalecają częstszą wymianę filtrów paliwa - minimum co 20 000 tys. km - szczególnie w przypadku samochodów terenowych. Dzięki częstszej wymianie tejże części możemy mieć pewność, iż samochód nie ulegnie awarii z powodu tzw. "zapchania" filtra.

W przypadku samochodów terenowych systematyczna zmiana filtrów paliwa jest szczególnie ważna. Tego typu samochody pokonują rozmaite trasy, stąd muszą być niezawodne i w pełni sprawne w każdej sytuacji. W tym celu najlepiej wybierać części odznaczające się najwyższą jakością. Renomowaną marką samochodów terenowych jest niewątpliwie Land Rover. Wysokiej jakości filtr paliwa do Land Rovera powinien posiadać homologację, która gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Objawy uszkodzenia filtra paliwowego

Nie da się ukryć, iż zwlekanie z wymianą filtra paliwa może doprowadzić do poważnych awarii pojazdu. Niestety, wielu kierowców nie kontroluje regularnie pracy tej bardzo istotnej części. Dopiero, gdy stan pojazdu zacznie się pogarszać, przystępują do wymiany filtra paliwa.

Do podstawowych objawów uszkodzonego filtra należą: spadek mocy silnika, utrata płynności i dynamiki jazdy, problem z uruchomieniem pojazdu, zwiększone zużycie paliwa, uporczywe szarpanie podczas przyspieszenia (np. podczas wyprzedzania), wycieki z rury wydechowej, gaśnięcie w trakcie jazdy, pojawienie się gęstego dymu z rury wydechowej czy charakterystyczny zapach oleju.

Filtr paliwa to element, na którym kierowcy w żadnym wypadku nie powinni oszczędzać. Sama część nie kosztuje dużo, a usuwanie usterek, które mogą powstać na skutek uszkodzonego filtra niekiedy wymaga sporych nakładów finansowych.

Filtr paliwa w dieslu

W przypadku silników diesla wymiana filtra paliwa powinna odbywać się znacznie częściej. Olej napędowy to substancja, która ma skłonność do mętnienia, wytrącania parafiny oraz cząsteczek żywiczych, jak również wody. W tego typu samochodach nadrzędną kwestią jest sprawnie działający filtr paliwa, który skutecznie ochroni jednostkę napędową przed awarią.

Czy część można wymieniać samodzielnie?

Proces wymiany filtra paliwowego w samochodzie wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Wystarczy jedynie odrobina wiedzy z zakresu motoryzacji. W nowszych modelach samochodów część ta jest niemal na wyciągnięcie ręki. Problem mogą stanowić starsze auta - wtedy bez odpowiednich kluczy zmiana filtra może być nieco utrudniona. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności mechanicznych, najlepiej powierzyć wymianę filtra fachowcom. Zyskamy pewność, że montaż został wykonany prawidłowo, a samochód jest w pełni sprawny do jazdy.

Podsumowanie

Filtr paliwa jest warunkiem sprawnie działającego pojazdu, jak i wielu innych, drobnych części o których kierowcy bardzo często po prostu zapominają. Element ten odpowiada za oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń, szkodliwych związków i wody. Oczywiście, kluczową rolę odgrywa dobranie odpowiedniego modelu. Wówczas będziemy mogli cieszyć się sprawnie działającym samochodem.