Rodzaje świateł w samochodzie

Zgodnie z przepisami, każdy samochód poruszający się po drogach publicznych musi być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. W niniejszym tekście opowiemy, jakie to światła oraz kiedy należy z nich korzystać.

Światła obowiązkowe

Na podstawie Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (w skrócie PoRD) Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 i Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów Dz.U. 2015 poz. 305 wyróżnia się następujące światła, w które musi być wyposażony każdy samochód:

 1. Mijania — asymetryczne światła (oświetlają dalej po prawej stronie) służące do oświetlania drogi przed samochodem, które powinny oświetlać minimum 40 metrów przed pojazdem w warunkach dobrej przejrzystości powietrza. Potocznie często nazywa się je światłami krótkimi. W Polsce i 14 innych krajach Europy (m.in. w Czechach, Danii, Macedonii) prawo nakłada obowiązek poruszania się z włączonymi światłami mijania przez całą dobę — choć przy dobrej widoczności od świtu do zmierzchu, zamiast nich można używać świateł do jazdy dziennej. We Francji i Szwajcarii obowiązek używania świateł mijania obejmuje tylko jazdę od zmierzchu do świtu, choć zaleca się włączanie ich także w dzień, zwłaszcza poza terenami miejskimi. Światła mijania są przedstawione na desce rozdzielczej symbolem reflektora ze skośnymi kreskami (skierowanymi w dół) reprezentującymi snop światła. Światło mijania powinno mieć białą barwę.
 2. Drogowe — symetryczne światła służące do oświetlania drogi przed pojazdem na dużą odległość podczas jazdy nocnej — przynajmniej na 100 m przy dobrej widoczności. Potocznie nazywane światłami długimi. Są wymagane w każdym samochodzie, który może rozwijać prędkość przekraczającą 40 km/h. Ze świateł drogowych należy korzystać na nieoświetlonych drogach i przełączać je na światła mijania, jeśli oślepiłyby innych uczestników ruchu (jadących z przeciwka lub przed pojazdem). Symbolem świateł drogowych jest reflektor z prostymi kreskami. Również światła drogowe powinny mieć barwę białą.
 3. Kierunkowskazy — światła służące do sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku lub pasa ruchu. Powinny znajdować się z przodu, z boku i z tyłu pojazdu. Kierunkowskazy świecą cyklicznie, na przemian zapalając się i gasnąc, i należy je wyłączyć niezwłocznie po wykonaniu sygnalizowanego manewru. Na desce rozdzielczej przedstawia się je za pomocą dwóch strzałek, z których jedna skierowana jest w lewo a druga w prawo. Barwa światła kierunkowskazów to tzw. żółta samochodowa.
 4. Światła awaryjne — stanowią obowiązkowe wyposażenie samochodów osobowych i służą do sygnalizowania awaryjnego postoju pojazdu lub niebezpiecznej sytuacji na drodze. Działają nawet przy wyłączonym silniku. Po włączeniu świateł awaryjnych zaczynają migać wszystkie kierunkowskazy. Światła awaryjne zapala się najczęściej osobnym przyciskiem z trójkątem (zwykle czerwonym).
 5. Światła pozycyjne — służą do oświetlania pojazdu podczas postoju. Powinno się z nich korzystać w warunkach ograniczonej widoczności. Przednie i tylne światła pozycyjne powinny świecić na biało. Symbolizują je dwa reflektory z rozchodzącymi się szeroko kreskami.
 6. Światło cofania — tylne białe światło zapalające się automatycznie po wrzuceniu wstecznego biegu.
 7. Światła hamowania „stop” — tylne czerwone światła zapalające się automatycznie w trakcie używania hamulca roboczego.
 8. Światło przeciwmgielne tylne — służy do poprawy widoczności pojazdu przy ograniczonej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi. Powinno się je włączać, gdy widoczność jest zmniejszona do dystansu poniżej 50 m. Najczęściej ma postać pojedynczego czerwonego światła umieszczonego pośrodku tyłu pojazdu, choć mogą być to też dwa światła po prawej i lewej stronie tyłu samochodu. Symbolizuje je skierowany w prawo reflektor ze skośnymi liniami, przekreślonymi pionową, falistą linią.
 9. Światła odblaskowe — służą do zapewnienia samochodowi widoczności w ciemności po oświetleniu przez inny pojazd. Z przodu powinny być białe, z boku żółte samochodowe, a z tyłu czerwone.
 10. Światła oświetlające tablicę rejestracyjną — służą zapewnieniu widoczności tylnej tablicy rejestracyjnej z odległości minimum 20 m w nocy. Powinny być białe.
 11. Światła obrysowe — zapewniają oświetlenie gabarytów pojazdów o szerokości przekraczającej 2,1 m. Z przodu białe, a z tyłu czerwone.

”światła

Oświetlenie dodatkowe

Samochody mogą być również wyposażone w oświetlenie dodatkowe jak:

 1. Światła do jazdy dziennej — mogą zastąpić światła mijania przy jeździe od świtu do zmierzchu.
 2. Światła przeciwmgielne przednie — służą do oświetlania drogi przed pojazdem przy ograniczonych pogodą warunkach widoczności (
 3. Światła postojowe — zapewniają widoczność podczas postoju i mogą zastąpić pozycyjne (w razie ich braku).
 4. Światła terenowe — oświetlenie montowane na pojazdach terenowych służące doświetleniu najbliższego otoczenia pojazdu lub poszczególnych elementów jego wyposażenia (np. wciągarki). Będą to więc m.in. montowane z przodu halogeny LED (punktowe, szerokie, dalekosiężne lub przeciwmgłowe), lampy robocze lub panele/łuki LED. Standardowe oraz dodatkowe oświetlenie do samochodów marki Land Rover można znaleźć w naszym sklepie.

Podsumowanie

Właściwe oświetlenie zapewnia odpowiednią widoczność pojazdu zarówno na drodze, jak i poza nią — to właśnie w warunkach niedostatecznej widoczności zdarza się najwięcej wypadków. Warto zatem zadbać o oświetlenie drogi i samego pojazdu w każdych warunkach, zwiększając tym samym bezpieczeństwo kierowcy i wszystkich pasażerów.