Pierwszy samochód terenowy - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę

Zaczynając swoją przygodę z off roadem, trzeba dokonać jednego podstawowego kroku, a mianowicie wybrać swój pierwszy samochód terenowy. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Off road to niewątpliwie bardzo wymagający sport, dlatego samochód, które będzie służyło nam przede wszystkim do wypraw w teren musi być niezawodne, znosić wiele niedogodności i sprawdzać się w każdej sytuacji.

Stojąc przed zakupem samochodu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Chodzi tutaj między innymi o konkretne przeznaczenie auta oraz budżet, jaki możemy przeznaczyć na samochód, jego późniejsze utrzymanie oraz dodatkowe akcesoria do off road. W poniższym artykule podpowiemy, jaki samochód terenowy wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Eksploatacja samochodu terenowego

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, na wstępie dobrze jest zastanowić się, jak będziemy eksploatować swój samochód. To podstawowe pytanie trzeba sobie koniecznie zadać na samym początku przygody z off roadem. Jeśli potrzebujemy auta zarówno do wypraw w teren, jak i do użytku codziennego, najlepszym rozwiązaniem byłby seryjny SUV. Wszechstronny samochód umożliwi Ci dojazd do pracy, szkoły, a w weekendy posłuży jako niezawodny sprzęt do przeżywania lekkich przygód off roadowych.

W przypadku, gdy naszym głównym celem jest pokonywanie długich dystansów w terenie, warto poszukać czegoś mocnego, jednocześnie z oszczędnym silnikiem. Przy wyborze auta do ekstremalnego użytku, zwróćmy uwagę na konieczność zakupu części zamiennych. Nie da się ukryć, że podczas eksploatacji samochodu w 100%, bardzo często coś może odmówić posłuszeństwa. Aby nie generować kosztów, należy zdecydować się na model, do którego będziemy mieli stały zapas części i zamienników. Modyfikacje, przeróbki oraz elementy dodatkowe wyposażenia to coś, co możemy wprowadzać do swojego samochodu przeprawowego przez cały okres przygody z off roadem.

”samochód

Jeśli konkretnie nie potrafimy określić, jaki typ jazdy będzie nam bardziej odpowiadał, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup średniego samochodu terenowego, z napędem 4x4 i ramą nośną. Pojazd pozwoli nam ocenić, czy zostajemy przy małych wypadach, czy pozwolimy sobie na modyfikacje i ekstremalną jazdę.

Pierwsze auto terenowe - na co zwrócić uwagę podczas oględzin?

Gdy znajdziemy interesujący nas egzemplarz, wówczas wybieramy się na oględziny. Ważna jest prawidłowa ocena stanu pojazdu. Jeśli mamy taką możliwość, warto zabrać ze sobą doświadczonego mechanika. Osoba obyta z tego rodzaju samochodami podpowie, co wygląda niepokojąco, a czym się nie przejmować. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na stan auta z zewnątrz. Weryfikujemy, czy jego wygląd jest oryginalny. Możemy sprawdzić oznaczenia modelu (znaczki, naklejki i plakietki). Wszelkie odstępstwa od tego, co fabryczne mogą wskazywać na powypadkową przeszłość terenówki lub modyfikacje.

Następnie trzeba zwrócić uwagę na ogólny stan techniczny. Ocenie podlega jakość karoserii, sprawność silnika i skrzyni biegów. Dodatkowo, w samochodach z napędem 4x4 oględzinom podlega również sam napęd. Warto przysłuchać się, czy nic charakterystycznie nie stuka w skrzyni biegów i reduktorze podczas jazdy. Przedni i tylni most należy dokładnie obejrzeć pod względem ewentualnych uszkodzeń i wycieków. Przy okazji sprawdźmy stan amortyzatorów, ramy i zawieszenie. Ramę warto obejrzeć bardzo dokładnie. Istotne, by nie była nigdzie spawana, popękana czy odkształcona. Amortyzatory w przyzwoitym stanie nie będą miały wycieków, a osłony gumowe nie powinny być rozerwane. Na koniec wizyty dobrze zerknąć na stan układu wydechowego. Podobnie jest z oponami. Dobre opony terenowe to duży atut sprzedawanego samochodu.W momencie, kiedy auto dobrze przeszło oględziny, koniecznie trzeba odbyć jazdę próbną.

Kto będzie zadowolony z samochodu terenowego?

Samochód do wypraw off roadowych ma szereg zastosowań. Z samochodu terenowego zadowoleni będą przede wszystkim osoby, które uwielbiają off road, a także dalekie wyprawy w trudne tereny. Dobre opony, wysoki prześwit, duża moc i napęd na 4 koła pozwala dojechać w najbardziej ekstremalne miejsca. Duża przestrzeń w kabinie, pakowny bagażnik oraz możliwość zamontowania go na dachu to tylko nieliczne z zalet, jakie oferują nam auta terenowe. Gdziekolwiek chcemy jechać, wszędzie terenówka okaże się strzałem w dziesiątkę.

To również doskonały pojazd dla osób, które często holują przyczepę. Zwykle posiadają one napęd na cztery koła, co sprawia, że osiągają bardzo dużą moc. Ponadto, mają wysoką pozycję za kierownicą i ogromne lusterka pozwalające kontrolować to, co dzieje się z tyłu kierującego. Stawiając na pick-upa terenowego z łatwością możemy przewozić między innymi motocykle, quady i inny sprzęt, czy towary. Pojazd ten jest niewątpliwie bardzo wydajny, wytrzymały i pakowny, a jego paka jest bardzo łatwa w czyszczeniu.

Ile wydać na pierwszą terenówkę?

Początkujący pasjonaci wypraw off roadowych muszą zastanowić się, ile są w stanie przeznaczyć na swoje pierwsze auto terenowe. Kierowcy, którzy dysponują niskim budżetem, powinni wybrać nie tylko tańszy, używany pojazd, ale również taki, który będzie stosunkowo tani w utrzymaniu i eksploatacji. Wycieczki po bezdrożach bardzo często kończą się awariami. Niekiedy są one bardzo poważne i wymagają zmiany całych podzespołów. Warto zatroszczyć się o to, by pasja nie wymagała od nas wydatków, które przerosną nasze możliwości finansowe. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z off roadem rzadko zdają sobie sprawę, że zakup samochodu to jedynie kilkanaście procent sumy, jaką musimy zarezerwować na wydatki związane z jazdą w terenie.Na dobry początek sprawną, używaną terenówkę możemy zakupić już od 10 tysięcy. Z kolei używany samochód w stanie bardzo dobrym to wydatek rzędu 25 tysięcy.

Koszty użytkowania samochodu terenowego

Trudy drogi, jakie muszą wziąć na siebie samochody terenowe niewątpliwie odbijają się na ich stanie technicznym. Podobnie jak w samochodach osobowych, tak w swojej pierwszej terenówce należy odpowiednio dbać o silnik. Kolejna kwestia to zawieszenie pojazdu, układ hamulcowy i napędowy. Niestety, części te zużywają się bardzo szybko, a ich naprawa jest bardzo kosztowna.

Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt opon. Najlepszej jakości opony pozwolą nie tylko na lepszą jazdę po trudnym terenie, ale skutecznie odciążą silnik oraz układ napędowy. Oczywistą sprawą jest kupno paliwa. Stawiając na silnik benzynowy musimy liczyć się z wysokim spalaniem. Ratunkiem w tej sytuacji może być instalacja gazowa lub turbodoładowanie dieslem. Warto rozważyć także ubezpieczenie samochodu terenowego. Pamiętajmy o tym, by regularnie serwisować samochód. Wtedy, jeśli wcześniej zostanie coś wykryte - łatwiej będzie naprawić usterkę.

Pierwsze auto terenowe - przegląd modeli

Nie ma jednego, najlepszego auta do wypraw w teren. Na podstawie analizy poszczególnych modeli możemy jednak dowiedzieć się, który pojazd będzie dla nas najlepszy i będzie odpowiadał naszym potrzebom.Trzeba jednak mieć na uwadze, że wybór był i jest ogromny. Oczywiście, wybierając pierwszą terenówkę nie musimy od razu katować auta w błocie i uczestniczyć w rajdach. Możemy z powodzeniem wybrać tzw. złoty środek, czyli sprzęt, który będzie służył nam na co dzień i do okazjonalnych wypadów off roadowych.

  • Jeśli waszym priorytetem jest jazda po szosie, jednak od czasu do czasu chcielibyście zasmakować prawdziwego off roadu, idealnym rozwiązaniem dla początkujących będzie wybór modelu Jeep Cherokee XJ - SUVa i terenówki w jednym. Auto jest zaskakująco tanie i wygodne. Świetnie nadaje się zarówno do użytkowania codziennego, jak i spontanicznych wypadów w teren.
  • W przypadku, gdy poszukujemy pojazdu o bardzo dużych możliwościach terenowych, który jest w stanie dużo przetrwać, warto rozważyć zakup samochodu Land Rover Discovery. Nadaje się on do dalekich podróży po bezdrożach i nie wymaga rezygnacji z komfortu.
  • Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, szczególnie dla początkujących jest wybór modelu Nissan Patrol GR Y60. Samochód może być przeznaczony niemal do wszystkiego, a każdym przypadku spisze się naprawdę dobrze. Przyzwoity egzemplarz dostępny jest już od 15-25 tysięcy.

Podsumowanie

Samochody terenowe cieszą się ogromną popularnością na polskim rynku. W przypadku, gdy zdecydujemy się na naszą pierwszą terenówkę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, na które niekoniecznie zwracamy uwagę wybierając standardowy samochód osobowy. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie wybranego przez nas pojazdu oraz jaki koszt możemy przeznaczyć na jego zakup i eksploatację. Te czynniki bez wątpienia pomogą nam wybrać odpowiedni model.