Najważniejsze Akcesoria Do Samochodów Terenowych

W jakie akcesoria wyposażyć samochód terenowy?

Choć terenówki stworzono z myślą o jeździe w trudniejszych warunkach, przed wyruszeniem na zupełne bezdroża powinno się właściwie przygotować auto. Odpowiednie opony to oczywiście absolutne minimum. Zwłaszcza jeśli myśli się na poważnie np. o zawodach off-road. Dlatego też w niniejszym tekście przedstawimy pokrótce kilka akcesoriów niezbędnych w jeździe poza utartymi szlakami.

Lampy

Wyjazdy w teren często odbywają się także po zmroku. Reflektory samochodowe nie zawsze się w takich chwilach sprawdzają, gdyż np. na wybojach nie będą mogły efektywnie oświetlać podłoża. Między innymi dlatego warto zadbać o dodatkowe oświetlenie. Dostępne na rynku LED-owe lampy lub reflektory świetnie się do tego nadają. Idealnym rozwiązaniem byłoby oczywiście oświetlenie z każdej strony pojazdu, ale wiąże się to też ze sporo wyższymi kosztami.

Wyciągarka

Nie ma się co oszukiwać — jeżdżąc po bezdrożach, ma się spore szanse na utknięcie. Najczęstszą tego przyczyną jest zdradliwe błoto. Aby móc sobie poradzić z taką sytuacją, należy dodać do wyposażenia wyciągarkę (lub nawet kilka, ale to znacznie podbija koszty), czyli chyba najbardziej niezbędny sprzęt każdego wielbiciela off-roadu. Do dyspozycji ma się cztery rodzaje tych urządzeń, zależnie od sposobu napędzania:

  • ręczne,
  • elektryczne,
  • hydrauliczne,

z użyciem mechanizmu samochodowego.

Do najpopularniejszych należą elektryczne. Nie obciążają one bowiem silnika pojazdu, a przy tym działają szybko i sprawnie. Sprzęt ten należy dobierać pod kątem uciągu. Trzeba więc znać dokładną masę auta. Warto jednak wybierać urządzenia mocniejsze — dodatkowa moc może się przydać, a sprzęt nieeksploatowany do maksimum posłuży o wiele dłużej.

Kanister paliwa

Czasem może się zdarzyć, że zabraknie paliwa. Może to mieć różne przyczyny, np. nieprzewidziany wzrost spalania czy konieczność zmiany trasy. Dlatego warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością i wozić ze sobą zapasowy kanister z paliwem — 10- lub 20-litrowy.

Bagażnik

Wyjazdy off-roadowe często wiążą się z koniecznością zabrania dużej ilości sprzętu. Warto więc pomyśleć nad zakupem bagażnika dachowego. Tym bardziej że można na nim zamontować nawet przenośny namiot, który na pewno przyda się na dłuższych wyjazdach.

Kompresor

Bardzo istotną kwestią jest także ciśnienie opon. Jazda po bezdrożach solidnie przetestuje ogumienie terenówek. Niestety wiąże się to też z dość dużym prawdopodobieństwem jego uszkodzenia. Zmieniający się rodzaj podłoża często wymusza też bieżącą regulację ciśnienia. Warto więc mieć zawsze przy sobie przenośny kompresor. Dzięki temu sprzętowi można bez problemu dostosować ciśnienie opon do aktualnej sytuacji i dowolnie sprawdzać jego wartość.

Osłony podwozia i silnika

Co tu dużo mówić — wyboista lub usiana przeszkodami trasa niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia podwozia i spodu silnika. Niezbędne więc będzie zamontowanie stosownych osłon. Mogą to być zarówno duże modele, zasłaniające od razu całość podwozia, jak i kilka mniejszych, chroniących konkretne elementy. Osłony te są produkowane z myślą o konkretnych modelach aut, przez co można je montować z wykorzystaniem oryginalnych części. Daje to także pewność, że będą one idealnie dopasowane. Naprawdę warto w nie zainwestować, gdyż kosztują nieporównywalnie mniej, niż części zamienne podzespołów, które mogą ulec uszkodzeniu podczas jazd terenowych.

Skrzynka z narzędziami

Jako że w teren zabiera się z sobą całkiem sporo narzędzi, dobrze jest kupić także odpowiednio dużą skrzynkę na nie. Dzięki temu wszystko będzie w jednym miejscu i łatwiej będzie można znaleźć konkretne narzędzie bez konieczności przeszukiwania wszystkich zakamarków bagażnika. Skrzynie takie mają sporo przegródek, umożliwiających posortowanie przechowywanych sprzętów.

Zestaw naprawczy do opon

Jak już wspomnieliśmy, o uszkodzenia opon jest naprawdę nietrudnoDlatego też dobrze jest mieć przy sobie zestaw naprawczy do opon. Zawierać on może m.in.:

  • szczypce,
  • nóż,
  • rączkę aluminiową,
  • korki wulkanizacyjne,
  • smar.

Dzięki temu można sprawnie dokonywać bieżących napraw i szczęśliwe dojechać do celu.

Podsumowanie

Wiele osób łączy offroadowa pasja. Zaczynając tę przygodę, należy jednak pamiętać, że nawet samochody terenowe trzeba do niej odpowiednio przygotować. Cena niektórych sprzętów bywa dość spora, jednak można dzięki nim uniknąć wielu poważnych i kosztownych awarii podzespołów pojazdu.