Jak dbać o swój samochód - praktyczne porady

Posiadanie własnego pojazdu daje nam wiele satysfakcji i pełną swobodę przemieszczania się. Nakłada jednak na nas także pewne obowiązki. Poza koniecznością dopełnienia formalności takich jak zapłacenie rat za ubezpieczenie i dostarczenie auta na coroczny przegląd techniczny, powinniśmy także pielęgnować samochód tak, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Czy wymaga to wiele pracy? Na czym polega pielęgnacja samochodu i o czym nie możemy zapomnieć? Oto artykuł zawierający zestaw najważniejszych informacji na ten temat.

Przegląd i serwis

Niezależnie od tego, czy posiadasz Jaguara, Land Rovera, czy też niedrogiego Fiata, Twoim obowiązkiem jest co rok poddawać samochód przeglądowi technicznemu. To właśnie wtedy dowiesz się czy rzeczywiście Twoje auto jest w pełni sprawne. Ma to podwójne znaczenie. Po pierwsze samochód w dobrej kondycji daje Ci poczucie bezpieczeństwa - nie musisz się obawiać, że nagle coś się zepsuje a Ty utkniesz gdzieś na pustkowiu. Drugą kwestią jest cena samochodu - jeśli postanowisz wymienić go na inny, jego wartość powinna być jak najwyższa.

Autoryzowany serwis jak np. lr.pl/serwis, usunie wszelkie awarie od razu, za pomocą nowoczesnego sprzętu i z zastosowaniem nowych, oryginalnych części. Na profesjonalne usługi należy się zdecydować w przypadku elementów silnika, układu hamulcowego lub skrzyni biegów i innych specjalistycznych układów podwozia. W ten sposób auto nie straci na wartości i będzie niezawodne przez długie lata. Jest jednak kilka rzeczy, które możemy zrobić we własnym zakresie

Jak dbać o auto na co dzień?

Wszystkie samochody mają przynajmniej kilka elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  • opony,
  • olej,
  • płyn hamulcowy,
  • lakier.

Zacznijmy więc od tego, co najbardziej widoczne, czyli od karoserii. Wydawać by się mogło, że to tylko kwestia estetyki, ale i ona jest bardzo istotna dla komfortu jazdy - przyjemniej się jeździ, jeśli samochód jest lśniący i wolny od korozji. Ponieważ wymiana karoserii jest niemożliwa, a jej naprawa - kosztowna i nie zawsze efektowna, warto wykorzystać wszelkie możliwości uniknięcia pojawienia się rdzy na nadwoziu. Najlepszym sposobem jest oczywiście garażowanie pojazdu i regularne zabiegi pielęgnacyjne - mycie samochodu specjalnym szamponem i woskowanie go. Jeśli nie masz możliwości parkowania pod dachem, zadbaj po prostu o to, by warstwa wosku była regularnie nakładana na lakier samochodu. Równie sensownym posunięciem będzie także zakup specjalnej plandeki i przykrywanie samochodu na czas dłuższych postojów.

Opony także są niezwykle istotne, choć często pomijane w czasie pielęgnacji samochodu. A to przecież one poddawane są największym naciskom - guma opon musi być sprężysta, mieć odpowiednią twardość i wytrzymałość. Aby więc opony mogły służyć nam niezawodnie przez przynajmniej kilka sezonów, warto zakupić specjalistyczne preparaty i kosmetyki do pielęgnacji opon samochodu. Mogą to być smary, dressingi, spraye - zabezpieczą powierzchnię opon przed wpływem niesprzyjających czynników, na przykład wilgoci, niskich i wysokich temperatur czy wreszcie soli drogowej. Dodatkową korzyścią będzie przywrócenie głębokiego czarnego koloru opon oraz wysokiego lub satynowego (w zależności od rodzaju wybranego produktu) połysku - niby szczegół, ale nawet piękny Land Rover z brudnymi oponami będzie się prezentował marnie.

Olej jest elementem smarującym silnika. Dzięki jego obecności i przepływowi przez układ silnikowy możemy uniknąć przegrzania i zatarcia. Aby jednak mógł zadanie to spełniać należycie, musi być dobrej jakości. A to oznacza, że trzeba nie tylko wybierać olej sprawdzonego producenta i cieszący się dobrymi opiniami, ale także regularnie kontrolować jego poziom i jakość. Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat:

  • olej silnikowy zawsze należy dopasować do rodzaju silnika,
  • w układzie zawsze musi się znajdować odpowiednia ilość oleju - do sprawdzenia, tego parametru służy odpowiednia podziałka, a poziom płynu powinien znajdować się powyżej linii określającej minimum,
  • aby olej mógł spełniać swoje zadanie poprawnie, musi być czysty. To oznacza, że jeśli dostaną się do niego inne płyny eksploatacyjne lub cząsteczki stałe, konieczna jest jego niezwłoczna wymiana. Przy okazji badania zanieczyszczeń, które dostały się do oleju, możesz wykryć pewne drobne awarie elementów samochodu (na przykład awarię uszczelki znajdującej się pod głowicą) i od razu je usunąć.

Hamulce - spokojnie można się pokusić o stwierdzenie, że układ hamulcowy pojazdu jest gwarancją naszego bezpieczeństwa na drodze. Dlatego też musi być w doskonałym stanie technicznym i działać niezawodnie w każdej sytuacji. Jakie jego elementy należy kontrolować? Należy do nich z pewnością płyn, który znajduje się w układzie hamulcowym i ma za zadanie przenoszenie siły, którą wytwarza naciśnięcie pedału hamulca, na tak zwane klocki hamulcowe. Płyn dobrej jakości przedłuża żywotność układu hamulcowego oraz samego pojazdu, poprawia skuteczność hamowania w każdych warunkach. Pamiętaj więc, że płyn należy wymienić co około 40 tysięcy km lub co 2 - 3 lata.

Prawidłowa eksploatacja samochodu i regularna troska o jego stan techniczny nie wymagają wiele wysiłku, ale zapewniają jego poprawne funkcjonowanie i przedłużają żywotność. Dlatego też warto wiedzieć jak dbać o swoje samochody i robić to systematycznie.