Wady i Zalety Samochodów Terenowych

Samochody terenowe wady i zalety

Marzy Ci się ekscytująca podróż poprzez niezbadane tereny? Szukasz samochodu, który pozwoli na pokonywanie nieprzejezdnych dróg i odnajdywanie nieodkrytych miejsc? A Może szukasz pojazdu solidnego, pojemnego, który pomieści całą Twoją rodzinę i niezbędne bagaże zarówno podczas codziennych wyjazdów, jak i weekendowych dalszych podróży?

Jeśli zakup samochodu terenowego spędza Ci sen z powiek, a rozważanie wszystkich „za" i „przeciw" zajmuje coraz więcej czasu, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są plusy oraz minusy posiadania auta terenowego.

<auto terenowe przejeżdża po błocie

Czym charakteryzuje się samochód terenowy

Auta terenowe to najprościej rzecz ujmując pojazdy do pokonywania przeszkód terenowych. Zazwyczaj mają konstrukcję ramową, napęd na wszystkie koła ze specjalnymi oponami przystosowanymi do trudnych warunków jazdy oraz skrzynię rozdzielczo-redukcyjną. Dzięki zwiększonemu prześwitowi poprzecznemu pojazdy te mają zwiększoną zdolność pokonywania wzniesień. Jednym z najbardziej znanych jest Land Rover Defender, którego premiera zapowiedziana jest na druga połowę 2019 roku.

Zalety samochodów terenowych

Samochody terenowe posiadają niewątpliwie wiele zalet, dzięki którym te samochody cieszą się nieustannym zainteresowaniem.

  1. Solidna, sprawdzona konstrukcja. Bez względu na to, czy to typowa terenówka, czy rodzinny SUV, samochody te mają zwykle budowę ramową, choć zdarzają się też pojazdy z samonośnym nadwoziem.
  2. Duża pojemność samochodu. W nowoczesnych terenówkach bez problemu może podróżować nawet siedem osób! Jeśli dodać do tego przestronny bagażnik, otrzymujemy samochód idealny na dalekie podróże w nieznane.
  3. Swoboda jazdy po trudnej powierzchni.

Samochód terenowy to strzał w dziesiątkę w sytuacji, kiedy potrzebujemy wozu do holowania przyczepy. Bez względu na to, czy będzie to przyczepa campingowa, łódka, czy inny wielkogabarytowy sprzęt, terenówki sprawdzą się w tej funkcji doskonale. Dzięki solidnej ramowej konstrukcji, reduktorowi i napędowi na cztery koła mogą one dotrzeć do miejsc niedostępnych dla samochodów osobowych oraz klasycznych SUV-ów. W szczególności polecane są do holowania auta posiadające silnik Diesla oraz automatyczną skrzynię biegów. Dotarcie na trudno dostępne pole campingowe nie jest dla samochodu terenowego z przyczepą żadnym wyzwaniem.

Szczególnym rodzajem terenówek są pick-upy. Są to samochody posiadające tak zwaną „pakę", które doceniają w szczególności osoby uprawiające różnego rodzaju dyscypliny sportowe wymagające przewożenia dużego sprzętu.

Kolejną, niezaprzeczalną zaletą samochody terenowego jest wolność. Wolność podróżowania. Użytkownikom terenówek otwierają się przestrzenie nieosiągalne zwykłym osobowym samochodem. Dzięki samochodowi terenowemu można zwiedzać nieodkryte tereny i jeździć nieprzejezdnymi dla innych drogami.

Wady aut terenowych

Nie ma pojazdów idealnych, zatem nawet samochody terenowe będą mieć pewne wady:

  1. Wbrew powszechnie panującym opiniom SUV-y niekoniecznie są bezpieczniejsze niż osobówki. Wprawdzie kierowcy w nich siedzą wyżej, co z pewnością przekłada się na ich komfort jazdy i większą widoczność, ale w przypadku wpadnięcia w poślizg położony wysoko środek ciężkości nie będzie działał na naszą korzyść.
  2. Wysokie koszty użytkowania. Nie da się ukryć, że auta z tak dużym silnikiem i o takiej masie pala po prostu więcej niż osobówki. Części zamienne również są sporym wydatkiem. Do tego dochodzą komplety specjalnych opon.
  3. Duże modele, którymi niełatwo się poruszać po przestrzeni miejskiej. Wożenie dzieci do szkoły czy na zajęcia dużym SUV-em może być kłopotliwe zwłaszcza podczas poszukiwania miejsca do parkowania.

Terenówka nowa, czy używana

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zamierzamy jej używać. Jeśli będzie wykorzystywana na co dzień jako osobówka i tylko raz na czas będziemy nią wyjeżdżać w trudno dostępne miejsca, to warto dobrze ulokować pieniądze i kupić auto nowsze, na rynku wtórnym lub pierwotnym, które będzie się charakteryzowało większą wygodą i lepszym stanem technicznym, co jest niezwykle ważne, jeśli mają podróżować w nim również dzieci.

Pojazd terenowy, w zależności od wybranego modelu może się okazać dobrym wyborem. Ma bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o warunki jazdy i potrafi naprawdę wiele przetrwać. Dodatkowo jest łatwy w naprawie ze względu na dużą dostępność części i zamienników. Ogromny wybór aut do jazdy po trudnym terenie pozwoli dopasować model do Twoich potrzeb.