Części oryginalne i zamienniki - czym się różnią?

Czym różnią się oryginalne części od zamienników?

Każdy kierowca, prędzej czy później staje przed faktem jego naprawy. Na rynku poza częściami oryginalnymi, istnieje szerokie spektrum wyboru części zamiennych. Przed zakupem powinniśmy zastanowić się, co wybrać, aby nasz samochód jeździł na wysokim poziomie. W jakich przypadkach sprawdzają oryginalne, a kiedy zamienne produkty. W poniższym artykule zostaną rozwiane Państwa wszelkie wątpliwości.

Jakość części używanych a oryginalnych

Oryginalne części, sygnowane są marką samochodu, do którego są przeznaczone. Stosuje się podczas fabrycznych montaży, dostępne są również w autoryzowanych warsztatach obsługi. Takie produkty są niestety o wiele droższe niż ich odpowiedniki zamienne. Pomimo ceny, wielu klientów decyduje się jednak na oryginały ze względu na przekonanie, że ich tańsze odpowiedniki są gorszej jakości i będą służyć o wiele krócej. To założenie jednak nie musi okazać się prawdą. Części zamienne są pogrupowane na kategorie. Każda z grup cechuje różna jakość wykonania, wytrzymałość na wszelkiego rodzaju przeciążenia oraz oczywiście cena. Najlepszą kategorią zamienników jest Premium, są to produkty zazwyczaj wykonywane na tych samych liniach produkcyjnych co części oryginalne, nie są jednak sygnowane żadną marką samochodu. Na decyzję o ich wyborze może wpłynąć cena, która często jest niższa nawet o 50% niż ich oryginalne odpowiedniki.Firmy, które nie są w gronie dostawców części na taśmy fabryczne, trudnią się produkcją części zamiennych, których cena jest niska.Produkowane przez nich zamienniki wykonane są z dobrej jakości materiałów oraz posiadają atesty dopuszczające do szerokiej eksploatacji przez nasze samochody. Najważniejsze jest to, aby tanie części zamienne zostały wykonane z materiałów o bardzo dobrej jakości. Ponieważ często może okazać się, że wymiana okazała się porażką, która może w większym stopniu uszkodzić samochód i cena naprawy przewyższy nawet koszt zakupu oryginalnej części. Dlatego oferowane produkty powinny spełniać wszelkie normy gwarantujące poprawne działanie i bezpieczną eksploatację.

W jakich przypadkach lepiej zainwestować w części oryginalne

Kiedy staniemy przed koniecznością naprawy samochodu, warto zastanowić się jakich części chcemy i powinniśmy użyć. Jeżeli będziemy kierować się tylko cenną, wybierzemy tańsze zamienniki. Jednak często okazuje się, że powinniśmy zainwestować w części oryginalne, które są droższe, a zarazem wyższej jakości. Sprawi to, że przez dłuższy czas pozwoli nam na bezawaryjne eksploatowanie pojazdu. Kolejnym aspektem opowiadającym się za oryginalnym produktem jest jego gwarancja. Od autoryzowanych producentów otrzymamy nawet kilkuletnią gwarancję. Ceny oryginalnych części różnią się od siebie, ze względu na markę samochodu. Części do Volkswagena będą o wiele niższe niż na przykład dla Mercedesa czy Jaguara. W takim przypadku warto zainwestować w oryginalne produkty i odrzucić wybór zamienników. Oryginalne części posiadają różnego rodzaju atesty oraz zostają przebadane w laboratoriach. Przez to zyskujemy pewność o dłuższej żywotności i wysokiej jakości. Produkowane są na tych samych taśmach jak te użyte podczas produkcji nowego samochodu.


Czynnikami przemawiającymi za wybór części oryginalnych jest:

  • Łatwość i pewność wyboru części:

Zwykle podczas wyboru produktu dostaniemy jeden typ. Będziemy spokojni o to, czy będzie pasował do pojazdu, ale także jakość wykonania będzie spełniać oczekiwania.

  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia niespodziewanej awarii:

Podczas wyjazdu samochodem na zagraniczne wakacje, na pewno chcielibyśmy zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnej awarii do minimum. Koszt pomocy drogowej na autostradzie w zachodnioeuropejskich państwach będą ogromne. Kilkadziesiąt razy przekroczą cenę zainwestowania w pewne oryginalne części. Aby zaoszczędzić sobie nerwów i pieniędzy warto zwrócić na to uwagę.

  • Zwiększone bezpieczeństwo jazdy:

Wysoka jakość wykonania, przykładowo części układu hamowania lub układu jezdnego zwiększa pewność o nasze bezpieczeństwo.

  • Zapobiegnięcie strat poprzez zniwelowanie ryzyka awarii:

Niektóre części powinny być oryginalne. Przy zakupie samochodu, każdy kierowca powinien zadbać o wymianę olejów i elementów, które uległy awarii.

Tańsze zamienniki-podróbki

Produkcja podróbek jest na tak zaawansowanym poziomie, że w zasadzie wszystkie zachodnioeuropejskie produkty znanych marek mają swoje podrobione odpowiedniki w Chinach czy innych krajach dalekiego wschodu.

Również ten proceder nie mógł ominąć części samochodowych, skoro rocznie na całym świecie wydaje się kilka miliardów na naprawę samochodów. Bardzo mylnym może okazać się podobieństwo do oryginalnych części. Jakość ich działania pozostawia wiele do życzenia. Często to właśnie ich bardzo niska cena kusi posiadaczy aut, później jednak może okazać się, że po przejechaniu kilkuset kilometrów ta część po raz kolejny będzie do wymiany. Podróbki nie posiadają odpowiednich certyfikatów jakościowych, przez co ich używanie może prowadzić do bardzo poważnych awarii, których cena naprawy będzie liczona w setkach złotych. Może okazać się również, że wpłyną na bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie jeśli podróbkami będą układy hamulcowe lub jezdne. Warto pamiętać: na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać!

Nienaturalnie niska cena powinna być dla nas ostrzeżeniem przed zakupem takiego zamiennika. Większość fabryk produkujących tańsze zamienniki nie posiada u siebie własnych laboratoriów. W przeciwieństwie do największych firmy produkujących części, które sprawdzają każdą część na jej wytrzymałość i długość eksploatacji. Jest to norma, która z odpowiednimi certyfikatami daje pewność i zadowolenie z zakupu części.

Części regenerowane

Coraz więcej firm na rynku oferuje regenerację zużytych bądź uszkodzonych części samochodowych. Zaletą regenerowanych produktów jest ich wiele niższa cena niż nowych części. Kolejnym plusem będzie czynnik ekologiczny. Podczas regeneracji części zużywa się wiele mniej energii oraz oszczędza się 90 procent surowców naturalnych. Wiele osób obawia się jednak takiego rozwiązania i rezygnuje z regenerowania. Spowodowane jest poglądem jako te elementy, będą niczym innym jak naprawionymi używkami.

Regenerowane elementy możemy podzielić na dwie grupy:
Pierwszą z nich są elementy regenerowane przez producentów fabrycznych. Ten sposób regeneracji polega na wymianie zużytych elementów na nowe. Otrzymujemy zatem gwarancję na piśmie oraz pewność wysokiej jakości wykonania. Okres gwarancji zazwyczaj odpowiada okresowi, jak za nową część. W wielu przypadkach po regeneracji starej części zostaje tylko obudowa.

Ceny fabrycznie regenerowanych są jednak nie tak niskie, jak moglibyśmy się spodziewać. Renomowane firmy zakładają, że zwrócimy im zużytą część, a jej cena będzie około o 30 procent niższa niż część oryginalna. Fabryczna regeneracja jest jednak warta swojej ceny. Dostaniemy bardzo dobrej jakości produkt wraz z montażem. Takie części potrafią wytrzymać o wiele więcej niż tańsze zamienniki, a cena niektórych z nich może być zbliżona.

Drugą grupę będą stanowić części regenerowane przez prywatne osoby w przydomowych warsztatach. Od razu może przyjść na myśl, że części te będą o wiele gorszej jakości i mniejszej wytrzymałości. Wręcz przeciwnie często zdarza się, że praca rzemieślnicza została wykonana lepiej niż w fabryce. Mimo że niska cena będzie nas kusiła, musimy uważać. Nie mamy żadnej gwarancji, że wykonana część będzie w stu procentach sprawna i zgodna z normami. Często jedynymi czynnikami przy wyborze naprawy części w prywatnej manufakturze jest cena i polecenie przez kogoś znajomego. Jednak musimy pamiętać, że takie warsztaty nie przeprowadzają testów i nie mają laboratorium. Szczególnie musimy uważać przy regenerowaniu części odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy i sprawdzić skąd dokładnie pochodzą. W skrajnych przypadkach możemy paść ofiarą oszustwa a części okażą się wadliwe.

Najczęściej regenerowanymi częściami będą:

  • Rozruszniki i alternatory:

W tych częściach z biegiem czasu zużywają się takie elementy jak komutatory, szczotki i łożyska. Koszt regeneracji rozrusznika i alternatora może okazać się niższy o połowę, od zakupu oryginalnych nowych części

  • Wtryskiwacze i pompy ciśnienia:

Ze względu na to, że części do układu wtryskowych są bardzo drogie, ich regeneracja okaże się najtańszym i najlepszym rozwiązaniem. Po wymianie i regulacji parametry mogą powrócić do stanu jak w nowych częściach. Koszt naprawy będzie zależny od stopnia ich zużycia.

  • Filtry cząsteczek stałych:

Ze względu na zawarte w nich rakotwórcze pyły, filtry powinny być regenerowane wyłącznie fabrycznie. Ich cena jest bardzo wysoka. Za regenerowanie w autoryzowanych salonach zapłacimy około 1500 złotych a mokre filtry FAP. Natomiast o wiele droższe będą filtry DPF ich cena, zaczyna się od około 3000 złotych. Pomimo rakotwórczości wiele prywatnych firm oferuje regenerację filtrów już w granicach 400 - 600 złotych, co przyciąga rzesze klientów. Filtry zostają wyczyszczone środkami chemicznymi.

  • Maglownice:

Często na polskich drogach ulegają awarii, jednak ich wymiana w nowych samochodach to wydatek rzędu nawet ponad 10 tysięcy złotych ! Jednak prywatne warsztaty mają w swojej ofercie usługę od 400 do 1000 zł. Fakt ten sprawia, że większość osób bez zawahania się wybiera regeneracje. Wiele części, które są poddane regeneracji, nie mają ekonomicznego sensu. Często ich cena będzie tylko nieznacznie niższa niż nowa część .
Są nimi na przykład: amortyzatory, sprzęgła, koła zamachowe dwumasowe, turbosprężarki. Zwyczajnie nie warto tracić czasu na ich regenerowanie tylko zainwestować w nowe.

Uwaga! Ze względu na wysokie zainteresowanie tematem regeneracji, na rynku powstało wiele nieuczciwych firm, które tylko starannie czyszczą część, zamiast ją zregenerować.

Stosunek ceny do jakości

Cenę części do samochodu nie zawsze stawiamy na pierwszym miejscu. Większość z nas stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i jakość. Na rynku znajdziemy wiele produktów różnych producentów oraz w różnej cenie. Pogląd -" tanie musi być złe”, może okazać się nieprawdą. Często okazuje się jednak, że tanie części są kiepskiej jakości i daleko odbiegają od norm bezpieczeństwa. W takim przypadku tracimy o wiele więcej czasu i pieniędzy niż zainwestowanie w droższą oryginalną część, która może posłużyć nam o wiele dłużej niż tańsze zamienniki. Dobrym przykładem, stosunku ceny do jakości są opony. Są elementem, który jako jedyny styka się bezpośrednio z nawierzchnią. Dlatego warto zainwestować w droższe i sprawdzone ogumienie renomowanych marek. Oryginalne, regenerowane części oraz ich tańsze zamienniki, mają swoje zalety i wady. Wadą tych części są często użyte podczas produkcji materiały kiepskiej jakości, ich krótkie eksploatowanie oraz bardzo często brak jakiejkolwiek gwarancji. Inaczej bywa z częściami oryginalnymi, które będą zawsze pasować do samochodu i podlegają gwarancji producenta.

Zamienniki a gwarancja pojazdu

Aby nie stracić gwarancji na nowy pojazd, powinniśmy udać się do warsztatu wyposażonego w specjalistyczne narzędzia i procedury naprawcze zgodne z normami producenckimi. Części zamienne, które zostały użyte do naprawy, muszą posiadać wszelkie certyfikaty jakości.

Korzystając z zamienników oryginalnych produktów, należy zadbać o odpowiedni wpis w książce serwisowej, poparty fakturą potwierdzającą wykonanie wszystkich czynności serwisowych przewidzianych przez producenta. Produkt taki powinien zawierać numery katalogowe oraz specyfikację zastosowanych materiałów, z których wykonana została część.

Podsumowując, zarówno części oryginalne jak również ich tańsze zamienniki posiadają swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego produktu ma jednak wpływ nie tylko na komfort jazdy ale również na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Wybierając części do samochodu zatroszcz się o ich wysoką jakość i możliwość ich dalszej eksploatacji. Na bezpieczeństwie zdecydowanie nie warto oszczędzać.