Gdzie Szukać Części Zamiennych Po Wypadku?

Gdzie szukać części po wypadku?

Niestety, kolizje i stłuczki to częsty widok na drogach. Samochód po takim zdarzeniu zwykle wymagać będzie części zamiennych. Gdzie i jak ich szukać? Podpowiedź w poniższym tekście.

samochód osobowy po wypadku

Skąd wziąć części zamienne?

Źródeł części jest co najmniej kilka, z czego dwa są najpewniejsze — sklepy z częściami i zakup przez mechanika. Sklepy mogą mieć oferty ogólne, w których znaleźć można części do wielu różnych marek samochodów, lub specjalizować się w dwóch albo trzech markach (np. Jaguar i Land Rover). W ich przypadku ma się gwarancję jakości części i w razie pomyłki przy wybieraniu na ogół dają możliwość zwrotu. Te drugie mają tę przewagę, że nawet rzadziej spotykany element będzie prawdopodobnie w magazynie i nie trzeba go będzie specjalnie zamawiać. Poza tym w ofertach sklepów można znaleźć nie tylko fabrycznie nowe, ale także używane i poddane regeneracji części. Jeśli chodzi o zakupy przez mechanika, w zasadzie dają one gwarancję, że dana część będzie odpowiednio dobrana i nie trzeba się będzie martwić jej własnoręcznym wyszukiwaniem. Innym źródłem części zamiennych mogą być też aukcje oraz prywatne ogłoszenia internetowe, jednak często bywają one loterią — jakość może być dyskusyjna, a i zwroty zazwyczaj nie są przyjmowane.

Jak wyszukiwać części?

Strony internetowe sklepów na ogół mają wbudowane proste w obsłudze wyszukiwarki, pozwalające stosunkowo szybko odnaleźć poszukiwane części — trzeba jednak wiedzieć, czego dokładnie się szuka. Wspomniane wyszukiwarki nierzadko dzielą części na kategorie. Zazwyczaj są one dość jasne, choć zdarza się, że są nazbyt ogólne i zawierają elementy, które powinny trafić do różnych, węższych kategorii. Przykładowy podział na kategorie może wyglądać następująco:

  • elektryka — tutaj trafiają wszystkie części w jakikolwiek sposób związane z elektryką pojazdu. Dla ułatwienia poszukiwań mogą się tutaj znaleźć dodatkowe podkategorie (i często tak jest), jak np. czujniki, bezpieczniki, układ żarowy, czy rozrusznik. Oczywiście mogą one podlegać dalszemu podziałowi, co jeszcze bardziej skróci czas poszukiwań
  • powietrze — w tej kategorii znaleźć można rzeczy związane z chłodnicami i filtrami powietrza
  • paliwo — zawiera wszystko od pomp, przez wtryski i przewody, po korki zbiorników i czujniki poziomu paliwa
  • reduktor — tutaj znaleźć można m.in. wałki, łożyska, flansze i uszczelnienia.

Oczywiście to tylko kilka przykładów, mających dać ogólny obraz sytuacji.

Na co zwracać uwagę?

Wybierając właściwe części, trzeba znać nie tylko markę i model samochodu, ale także wersję danego modelu, jego wyposażenie, datę produkcji auta oraz moc silnika. Ta ostatnia jest ważna nie tylko w przypadku wyłącznie jego elementów, ale jest też kluczowa w dobraniu składowych układu hamulcowego, elektryki, skrzyni biegów, a nawet zawieszenia.

naprawa samochodu

Numer VIN

Skutecznie wyszukiwać można także dzięki numerowi VIN, który nadaje samochodowi producent. Umieszcza się go na karoserii — zazwyczaj kilka centymetrów nad miejscem styku szyby z deską rozdzielczą po stronie kierowcy. Dzięki niemu można znaleźć w internetowych bazach danych m.in. rok produkcji, a nawet datę ostatniego przeglądu. Daje też możliwość dokładnego określenia wersji posiadanego samochodu, co znacznie ułatwi dalsze poszukiwania części.

Numery na podzespołach

Po wymontowaniu danej części widoczne na niej będą fabryczne oznaczenia i numery — numer od producenta i numer referencyjny wytwórcy. Znajdują się one na obudowie podzespołu. Wpisanie ich w wyszukiwarkę pozwoli na znalezienie oferujących takie części sklepów. Ta metoda może się nie sprawdzić w przypadku części powypadkowych, gdyż wskutek uszkodzenia numery te mogą być po prostu niewidoczne.

Na co uważać?

Wybierając części samochodowe, trzeba zawsze dokładnie czytać opis danego elementu — pomoże to uniknąć pomyłek i poznać wszystkie informacje, np. że będzie on pasował tylko do samochodów z danym typem zawieszenia lub aut wyprodukowanych w konkretnym okresie. Zawsze należy się upewnić, że wybierana część nadaje się do posiadanej wersji modelu pojazdu. Możliwe także, że np. podzespoły przeznaczone na konkretny rynek nie będą widnieć w ogólnych bazach danych i trzeba będzie zdać się na inny sposób ich znalezienia.

A może zamienniki?

Uniwersalne zamienniki mogą kusić ceną, jednak ich jakość zwykle pozostawia wiele do życzenia — krzywe zderzaki, niedające się w żaden sposób dopasować, czy reflektory świecące na bok zamiast do przodu to niemal standard w ich przypadku. Nie wspominając już, że mechanicy często zwyczajnie odmawiają ich montażu ze względu na kiepskie wykonanie. Mówiąc krótko — nie kupować.

Kiedy wybierać używane części?

Czasami zdarza się, że kupno fabrycznie nowych części zwyczajnie się nie opłaca — szczególnie w przypadku, gdy ich cena przekracza wartość samochodu. Tak więc używane części mogą być lepszą opcją dla starszych samochodów, choć ma to też swoje ograniczenia — używek nie powinno się stosować do silników, układu hamulcowego i systemów bezpieczeństwa. Poza tym, jeśli nie ma się ich pewnego źródła (jak wyspecjalizowane sklepy), ich zakup to często czysta loteria (szczególnie w przypadku ogłoszeń i aukcji internetowych). Niemniej jednak, elementy samochodu niewpływające na bezpieczeństwo (jak szyby boczne lub tylne, tylne światła) oraz części, które się mocno nie zużywają, jak najbardziej można zastąpić używanymi zamiennikami. Na pewno można też kupować używane elementy karoserii— pod warunkiem, że nie będą skorodowane.

Podsumowanie

Aby móc skutecznie wyszukiwać potrzebne części, trzeba wiedzieć o samochodzie trochę więcej, niż tylko markę i model — niezbędne okażą się także wersja, rok produkcji, czy moc silnika. Pomocny okazuje się także numer VIN lub oznaczenia umieszczane na konkretnej części. Mając te informacje, znalezienie upragnionego elementu to już tylko kwestia przeszukania internetowych baz danych. Nie można też zapomnieć o dokładnym czytaniu opisów danej części.