Wyjazd na wakacje własnym samochodem to wielka wygoda i komfort, którego nie da się porównać z podróżowaniem pociągiem czy autobusem. Walory tak zorganizowanego wyjazdu docenią wszyscy, ale z pewnością najbardziej rodziny z dziećmi. Nie musisz martwić się, by zdążyć na odjazd, nie musisz ograniczać ilości bagaży. Trzeba jednak pamiętać, że tylko perfekcyjnie przygotowany samochód zapewni bezpieczeństwo jazdy i spokojny powrót z wakacji. Jak więc przygotować samochód? Na co zwrócić uwagę, które elementy poddać kontroli? Oto wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat.

pod maską auta

Sprawdź dokumenty swoje i auta

Prawo jazdy, ubezpieczenie OB i dowód rejestracyjny - te trzy dokumenty musisz skontrolować. Czy są aktualne? Czy składka OC jest zapłacona? I czy w dowodzie jest wbity przegląd? Jeśli brakuje któregokolwiek z tych elementów - uzupełnij go od razu. Jeśli termin ważności przeglądu pojazdu kończy się w czasie trwania Twoich wakacji, po prostu zrób kolejny nieco wcześniej. Podobnie zrób ze składką ubezpieczeniową - na wakacjach nie będziesz musiał myśleć o tak przyziemnych sprawach.

Skontroluj stan techniczny pojazdu

To bez wątpienia najważniejsza kwestia. Samochód, którym wieziesz na wakacje siebie i swoich najbliższych, musi być w idealnym stanie technicznym - to podstawa Waszego bezpieczeństwa. Które jego podzespoły i części warto sprawdzić i co zrobić, kiedy znajdziemy awarię?

Na te elementy zwróć szczególną uwagę

Przede wszystkim, jeśli nie masz doświadczenia w dziedzinie mechaniki pojazdów, oddaj samochód do zaufanego warsztatu. To w nim uzyskasz najbardziej rzetelne informacje odnośnie stanu technicznego Twojego auta. Należy zwrócić uwagę na elementy silnika, układu chłodzenia i wydechu oraz zawieszenia. Warto także sprawdzić stan pasków i działanie sprzęgła. Może się zdarzyć, że coś Cię niepokoi już od jakiegoś czasu i do tej pory nie miałeś wystarczającej motywacji, aby wybrać się do mechanika. Zrób to teraz, to najlepsza okazja!

Kluczowym elementem budowy i działania każdego samochodu jest jego silnik oraz olej silnikowy. Jego zadaniem nie jest tylko smarowanie części ruchomych silnika i zapewnienie im odpowiedniego poślizgu, ale także zapewnienie tym częściom ochrony przed korozją, odpowiedniego chłodzenia i szczelności. Przed wyjazdem należy więc dokonać dokładnej oceny stanu technicznego silnika i znajdującego się w nim oleju. Jeśli to konieczne, wymień olej na nowy lub uzupełnij jego poziom.

Kolejna sprawa to płyn chłodzący, którego zadaniem jest oczywiście odprowadzanie ciepła powstającego w wyniku spalania paliwa i tym samym ochrona silnika przed przegrzaniem. Najlepiej przy okazji kontroli poziomu płynu chłodzącego sprawdzić działanie całego układu i w razie konieczności - usunąć awarie. Tak samo należy postąpić w przypadku hydraulicznego układu wspomagania układu kierowniczego, płynu i układu hamulcowego, filtrów powietrza, układu klimatyzacji, akumulatora. Nie wolno zapomnieć także o kontroli żarówek oświetlenia zewnętrznego, opon oraz wycieraczek i płynu w spryskiwaczach. Jeśli stan wszystkich wspomnianych elementów nie budzi żadnych obaw - możesz śmiało wyruszać na wakacje Twoich marzeń.

A co, jeśli mechanik znajdzie awarię?

W takim przypadku należy koniecznie usunąć ją, i to jak najszybciej. W jaki sposób? Możliwości jest kilka. Możesz zlecić to zadanie mechanikowi lub naprawić pojazd samodzielnie. Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzesz, najważniejszy będzie odpowiedni wybór części zamiennych. Pamiętaj, że pieniądze nie są ważniejsze niż bezpieczeństwo Twoich bliskich - nie wybieraj tanich części dostępnych w serwisach aukcyjnych, na bazarach czy używanych od kolegi znajomego siostry. Kupuj wyłącznie oryginalne części od znanych dystrybutorów lub zamienniki uznanych producentów. Najlepiej wybierać z oferty zaufanych partnerów cieszących się zaufaniem i szacunkiem klientów. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że zakupione przez Ciebie części zamienne pozwolą Twojemu pojazdowi zawieźć Ciebie i Twoich bliskich tam i z powrotem. Wśród informacji, które warto sprawdzić przed zakupem, jest marka i model oraz rocznik samochodu, dla którego są przeznaczone - ich jakością nie będziesz się musiał martwić.

Teraz masz już najważniejsze informacje na temat przygotowania samochodu do podróży. Wiesz jak sprawdzić jego stan techniczny, jak postępować w razie wykrycia awarii i jak wybrać części zamienne. Kiedy już wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, możesz jechać na swoje wymarzone wakacje.