Jak przygotować się do wyprawy off road

Niewątpliwie, każda podróż wymaga odpowiedniego przygotowania i nie wybacza błędów, a jej planowanie to zwykle najdłuższy etap w wyprawie. Wymaga od nas dogłębnego przemyślenia, cierpliwości i umiejętności strategicznych. Faktem jest, że pakowanie swoich rzeczy w przypadku każdego wyjazdu odbywa się tak samo, jednak należy mieć na uwadze, że inne przedmioty zabierzemy na słoneczne wakacje, a inne na ekstremalną eskapadę. Tak jest w przypadku wyprawy off road. Nie chodzi tu tylko o rzeczy osobiste, jak również ekwipunek biwakowy czy części zamienne do samochodu. Wybierając się na dłuższy rajd w nieznane musimy być przygotowani na każdą możliwą okoliczność. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie samochodu, którym docelowo będziemy podróżować. Pominięcie tej kwestii może sprawić, że zamiast wspaniałej przygody, przeżyjemy największy koszmar. Bezsprzecznie, jazda masywnymi, topornymi pojazdami dla wielu okazuje się doskonałą alternatywą na codzienną i nużącą podróż z pracy do domu. Wszechobecne błoto, trasy pozbawione asfaltu, kłęby kurzu - to prawdziwy raj dla miłośników terenowej jazdy. W poniższym artykule podpowiemy, jak odpowiednio przygotować siebie i swoje auto na wyprawę off-road!

Pakowanie

Przygotowania do wyprawy off-road powinniśmy rozpocząć od stworzenia listy uwzględniającej wyposażenie. Warto pamiętać, aby dozować swoje emocje i nie pakować rzeczy, które kompletnie się nie przydadzą. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na balans, tak, aby nie przeciążać auta, a jednocześnie spakować wszystko, co będzie niezbędne w terenie. Należy zacząć od skompletowania dokumentów pojazdu. Upewnijmy się, czy nie upłynął termin badania technicznego oraz sprawdźmy kiedy wygasa polisa ubezpieczeniowa. Nie zapomnijmy o prawie jazdy, paszporcie, wizach czy potrzebnych biletach. Zadbajmy, aby osoby z nami podróżujące posiadały przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty. Jeśli mamy zamiar przekroczyć granice naszego ojczystego kraju, pamiętajmy o włączeniu roamingu u operatora. Spakuj również ładowarkę, a co najważniejsze - ładowarkę samochodową. Najpotrzebniejszym urządzeniem, jakie koniecznie musimy ze sobą zabrać jest nawigacja GPS. Sprawdźmy, czy nasz sprzęt ma wgrane mapy dróg, jakie będziemy zwiedzać. Warto również dokonać analizy, czy na drodze nie spotkamy różnorakich przeszkód, które mogą znacznie opóźnić naszą podróż lub uczynić ją nieudaną. Gdy mamy już określony cel, dowiedzmy się, co może być przydatne w miejscu, do którego zmierzamy. Najprawdopodobniej naszą jedyną ostoją będzie samochód, a często możemy nocować pod gołym niebem. Dlatego w swoim wyposażeniu nie pomijajmy namiotów i grubych śpiworów. Pomocna może okazać się także przenośna kuchenka, pojemniki na wodę pitną oraz wodę do mycia, latarki, lampka gazowa, podstawowe sztućce, talerzyki oraz co najważniejsze - odpowiednio dostosowane ubrania.

”wyprawa

Przygotowanie samochodu

Wyprawa w nieznane to gruntowne przygotowanie naszych samochodów, tak, aby ich stan techniczny nie stanowił zagrożenia dla zdrowia i życia pasażerów. Najprawdopodobniej, większość trasy spędzimy przemierzając trudne, nieutwardzone drogi. W tym celu zaopatrzmy się w najwyższej jakości opony (najlepiej MT-Mud Terrain oraz uniwersalne AT). Nieocenione okazują się także zapasowe koła i dętki. Przyda się także sprzęt do wyciągania samochodu z pułapki, saperka, liny i taśmy. Dobrze jest mieć przy sobie zapas uszczelek i łożysk, gdyż to elementy, które bardzo często ulegają awarii. Podstawą jest także zapas oleju, płynu hamulcowego oraz woda do akumulatora. Warto wiedzieć, aby zabrać ze sobą narzędzia, które są konieczne we wszelkich naprawach. Wybierając się w trudniejsze warunki, pomocne mogą być trapy, podnośnik, szekle czy zapas paliwa. Uzupełnieniem całości wyposażenia jest CB-radio, które na niektórych obszarach okazuje się nieocenionym akcesorium. Sprawdźmy także oświetlenie pojazdu i nie zapomnijmy o komplecie dodatkowych żarówek. Do niezbędnych dopisuje się także apteczka i gaśnica. Ogólny stan techniczny samochodu niewątpliwie ma wpływ na przebieg naszej wyprawy. Chociaż wszystkiego nie da się przewidzieć, jednak kilka kluczowych kroków, jakie możemy podjąć przez wyjazdem z pewnością pomoże nam w uniknięciu nieprzewidzianych niespodzianek na trasie. Wizyta w serwisie, celem sprawdzenia stanu naszej terenówki jest w tej sytuacji najlepszym wyjściem. Specjaliści będą w stanie ocenić jakość podzespołów, a ponadto doradzą, co należy wymienić lub naprawić.

Rozmieszczenie bagaży

Jednym z podstawowych elementów w samochodzie terenowym jest bagażnik dachowy. Jest przeznaczony do przechowywania nieporęcznych, brudnych lub łatwopalnych toreb. Zwykle, obok zapasowego koła i innych przydatnych narzędzi, umieszcza się na nim zbiorniki na paliwo, podnośniki, worki na śmieci, łopaty, piły, liny oraz wiele innych. W ciężkich sytuacjach samochód często zostaje zanurzony w wodzie lub błocie, tak, że niekiedy trudno jest dostać się do środka. Czasem też drzwiami opiera się o np. skarpę, co uniemożliwia ich otworzenie. Co więcej, po akcji uwolnienia samochodu z pułapki, sprzęt jest brudny, a włożenie go do samochodu powoduje zabrudzenie jego wnętrza, jak i ekwipunku. Dlatego, podstawowe narzędzia do wydobywania terenówki z opresji, powinniśmy przechowywać na dachu.

”samochód

Zaplanuj trasę

Planowanie tras w terenie stanowi nie lada wyzwanie dla kierowcy. Sprawa jest nieco prostsza, gdy wyruszasz w teren, który dobrze znasz. Problem w tym, że znane miejsca bardzo często się nudzą, a instynkt zaczyna kierować nas w nieznane. Eksplorowanie terenu na wyprawach off-roadowych staje się coraz bardziej popularniejsze. Wypady w drugą stronę Polski czy podróże do zagranicznych krajów to dla miłośników terenowych wypraw ciekawa propozycja. Nie wskazane jest ruszać bezmyślnie przed siebie. Dobry plan to połowa sukcesu. Przygotowując rodzaj trasy, warto wziąć pod uwagę różne źródła informacji - zdjęcia na przeglądarkach map, najczęściej odwiedzane miejsca czy coś wartego zobaczenia. Nie należy również lecieć w szkodę. Zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach prawo wyraźnie definiuje, gdzie można jeździć w terenie, a gdzie nie. Planując wyprawę, lepiej unikaj przejazdu przez obszary chronione, rejony cenne przyrodniczo oraz tereny prywatne. Unikaj podejmowania ryzyka. Korzystaj z urządzeń GPS, a przed wyruszeniem w podróż koniecznie upewnijmy się, czy w samochodzie wszystko działa jak należy.

Off-road, czyli na co się przygotować?

Najogólniej mówiąc, off-road to jazda po nieutwardzonych drogach. Definicja ta jest jednak tak rozległa, że nie da się jednoznacznie powiedzieć, z czym mierzą się uczestnicy takowych wypraw. Przeszkody, które można napotkać na drodze są naprawdę różne. Często wyznaczamy sobie trudne do pokonania odcinki. Normą są skały, wyrastające korzenie drzew, bagna oraz wszelkie miejsca, w których samochód brudzi się w błocie. Niewątpliwie, w takich warunkach nietrudno o uszkodzenie samochodu. Rzeczą całkowicie naturalną są różnorakie awarie i usterki, które mogą nas spotkać na wyprawie off-road. Z uwagi na to, w autach terenowych coraz częściej wprowadzane są modyfikacje, przygotowując je tym samym do pokonywania nawet najbardziej ekstremalnych przeszkód. Podstawą jest zwiększenie prześwitu oraz montaż profesjonalnych opon terenowych. Oczywiście, zależnie od potrzeb, można zdecydować się na szereg innych zmian, do których należą m.in: montaż płyty osłonowej silnika, wprowadzany dolot powietrza do silnika czy zabezpieczanie układu napędowego przed wodą.

”trudne

Podsumowanie

Błotne, kamieniste, szosowe, wodne czy leśne - odmian off-roadowych terenów jest mnóstwo. Wyjazd w nieznane potrafi być miłą przygodą i oderwaniem od codziennych obowiązków. Dzięki niemu można zbliżyć się do natury, odwiedzić niezwykłe miejsca i zobaczyć piękne widoki. Aby móc tego doświadczyć, potrzeba naprawdę niewiele. Do amatorskiej jazdy po nieutwardzonych podłożach wystarczą samochody terenowe z powiększonym prześwitem i napędem na wszystkie koła. Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem off-roadu i chcesz poczuć smak większej przygody, postaraj się o wytrzymały model, np. SUV czy Land Rover. Nowy samochód terenowy jest przeznaczony dla wymagających osób, o jasno sprecyzowanych wymaganiach. Niewątpliwie, może on "coś więcej" niż zwykły samochód, pod warunkiem, że zarówno kierowca, jak i pojazd będą odpowiednio przygotowani do wyprawy.