Co ile wymieniać filtr powietrza

W każdym samochodzie znajdziemy przynajmniej trzy rodzaje filtrów: filtr powietrza, filtr paliwa oraz oleju. To jedne z najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu, które chronią jednostkę napędową przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Filtry w samochodzie ulegają naturalnemu zużyciu, a ich regularne serwisowanie jest podstawą prawidłowej eksploatacji pojazdu. Na szczęście ich wymiana nie jest ani droga ani przesadnie skomplikowana.

Niezastąpione filtry

W tym wpisie najwięcej uwagi poświęcimy funkcji, którą spełnia filtr powietrza. Warto również przyjrzeć się roli innych filtrów, w które wyposażony jest niemal każdy samochód. Dlaczego warto regularnie wymieniać filtr i jak często należy to robić

Filtr powietrza – z myślą o bezpieczeństwie silnika

Jaką rolę spełnia filtr powietrza? Samochodowy silnik to bardzo delikatny układ. Sprawność jego działania może obniżyć nawet niewielka ilość zabrudzeń. Tymczasem powietrze na polskich drogach bywa bardzo zanieczyszczone spalinami, drobinami z wierzchnich warstw dróg, kurzem oraz innymi pyłami. Ich największe stężenie występuje na wysokości, na której umieszczone są wloty powietrza w samochodach.

Filtry powietrza są elementem układu dolotowego silnika, które oczyszczają powietrze zasysane do komór spalania z cząsteczek stałych. Ich główne zadanie to zapobieganie uszkodzeniom jednostki napędowej. Filtracja przeciwdziała przedostawaniu się zanieczyszczeń do oleju, a w efekcie zużywaniu gładzi cylindrowej, pierścieni tłokowych i łożysk turbosprężarki. Aby wszystkie te zadania mogły być spełnione poprawnie, konieczna jest regularna wymiana filtra powietrza.

Sam filtr wykonany jest z obudowy oraz właściwego elementu filtrującego, składającego się z papieru, papieru z włókniną lub materiału z tworzywa sztucznego. Element filtrujący ma specjalny kształt, dzięki któremu jest w stanie odseparować większą ilość zabrudzeń. Zwykle ułożony jest w plisy zwiększające powierzchnię filtrującą. Wysokiej jakości filtry w samochodach są w stanie wychwycić nawet 99,8-99,9 procent zanieczyszczeń. Dobry filtr powietrza powinien wytrzymywać też znaczne wahania temperatury, opierać się działaniu wilgoci, niekorzystnemu działaniu smarów i olejów silnikowych oraz nie niszczyć się pod wpływem przepływającego przez niego powietrza. Wskazane jest też, by sprawnie redukował hałas.

Filtry powietrza to jeden z elementów pojazdu, które należy regularnie serwisować. To nic innego jak sito, które z biegiem czasu się zapycha i zużywa. Przestaje wówczas pełnić swoje funkcje, pozwalając na przedostanie się do silnika coraz większej ilości pyłów i zabrudzeń. Zużyty filtr powoduje też silniejsze opory ssania powietrza, zwiększa zużycie paliwa, powoduje spadek mocy i przyspieszenia oraz generuje większy hałas. Przedostające się do wnętrza silnika drobinki pyłu spalają się, pozostawiając osad, który przyczynia się do niszczenia ścianek cylindra i tłoka. W skrajnych przypadkach zużyty filtr powietrza może być nawet przyczyną unieruchomienia samochodu.

wymiana filtra u mechanika

Kiedy wymieniać filtr powietrza?

Producenci rekomendują, by wymiana filtra powietrza odbywała się co 15-40 tysięcy kilometrów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w specyfikacji technicznej pojazdu lub w autoryzowanych serwisach. Filtry w samochodzie najlepiej wymieniać przy każdym przeglądzie samochodu, czyli zwykle co 15-20 tysięcy kilometrów. Przy niedużych przebiegach najlepiej wykonywać tę czynność nie rzadziej niż co 2-3 lata. Materiał, z którego wykonane jest wypełnienie, z upływem czasu zaczyna się bowiem kruszyć.

Filtr może jednak ulec zużyciu znacznie wcześniej. Zależy to od warunków eksploatacji oraz jakości samego filtra. Pamiętajmy, że zużywa się szybciej, gdy jeździmy w suchych warunkach oraz w zapylonym i silnie zanieczyszczonym otoczeniu. Jak rozpoznać, że należy wymienić filtr powietrza? Informacje na ten temat dostarczy nam sam silnik. Spadek mocy i osiągów, wyższe spalanie, a także nierównomierna praca motoru, to sygnały, że filtr jest zapchany lub zużyty i należy go niezwłocznie wymienić. Znacznie bardziej niebezpieczna jest sytuacja, gdy zauważymy, że jego wypełnienie uległo przerwaniu. Oznacza to, że do silnika mogły się dostać groźne zanieczyszczenia.

Przy wymianie filtra powietrza warto być smart. Cena jego zakupu może być znacznie niższa, jeśli nabędziemy go online. Szeroki wybór filtrów znajdziemy w sklepie internetowym tutaj. Kolejne złotówki oszczędzimy, jeśli podejmiemy się własnoręcznej wymiany filtra. Nie jest to trudne zadanie, choć przyda się do tego trochę wiedzy technicznej. Ile czasu potrzebujemy na tę czynność? Zwykle zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut. Wystarczy wyjąć filtr z obudowy zamykanej na zaciski lub zakręcanej śrubami, a następnie wyczyścić wnętrze i umieścić w niej nowy element.

Filtr oleju i jego żywotność

Za odprowadzanie zanieczyszczeń i ubocznych produktów spalania odpowiada filtr oleju. Dzięki niemu olej silnikowy dłużej zachowuje swoje właściwości użytkowe, a sama jednostka napędowa ulega mniejszemu zużyciu. Ten rodzaj filtra należy wymieniać wraz z olejem. Ważne, by czynić to przynajmniej raz w roku i nie rzadziej niż co 15 tysięcy kilometrów. Filtr oleju ma zwykle postać przykręconej do silnika metalowej puszki. Jej wymiana jest niezwykle prosta. Standardowa cena takiego komponentu to kilkadziesiąt złotych.

Co ile wymieniać filtr paliwa?

Filtry paliwa zatrzymują zanieczyszczenia, które przedostają się do silnika wraz z benzyną lub olejem napędowym. Pomagają uchronić pojazd przed nadmiernym zużywaniem się wtryskiwaczy. Je równie należy regularnie wymieniać. W przypadku silnika benzynowego wymiana powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż co 100 tysięcy kilometrów. W dieslach należy wymieniać go częściej – co 30 tysięcy kilometrów. Jak wymienić filtr paliwa, jeśli chcemy to zrobić samodzielnie? W nowszych samochodach ma on zwykle formę metalowej puszki, którą wystarczy odłączyć od przewodów paliwowych, a następnie podłączyć w jej miejsce nowy egzemplarz. Niekiedy wymienia się jedynie wkład filtra. Czy wymiana filtra paliwa u mechanika jest kosztowna? Nie - całkowity koszt nie powinien zwykle przekroczyć 100 złotych.

Filtr kabinowy – kiedy wymieniać?

Specyficznym rodzajem filtra powietrza jest filtr kabinowy, odpowiadający za oczyszczanie powietrza, którym oddychają kierowca oraz pasażerowie. Dbałość o jakość powietrza dostającego się do wnętrza samochodu jest szczególnie ważna – chodzi tu przecież o nasze zdrowie. Dobrej jakości filtr kabinowy będzie wyposażony z warstwę z aktywnym węglem, której zadaniem jest zatrzymywanie toksycznych pyłów i gazów wydobywających się z rur wydechowych innych samochodów. Jak często przeprowadzać wymianę filtra kabinowego? Eksperci radzą, by nowy filtr kabinowy instalować co 20 tysięcy kilometrów lub raz do roku.

Jak widzisz wymiana filtrów w samochodzie to bardzo ważna sprawa, której zdecydowanie nie można bagatelizować. Zadbaj więc aby sprawdzać ich działanie i aby systematycznie wymienić filtr powietrza, filtr paliwa i kabinowy. A co ile wymieniać filtr powietrza? To zależy od czynników, które opisaliśmy powyżej.