Z pewnością marzeniem każdego kierowcy jest podróżowanie czystym, lśniącym i pachnącym samochodem. Rzeczywistość jednak jest taka, że zwykle nie prezentuje się on idealnie - na wycieraczkach leży piach z butów, karoseria i okna są zakurzone, fotele noszą ślady posiłków zjedzonych przez głodnych podróżnych, a bagażnik to prawdziwy skład na narzędzia (oczywiście zabrudzone smarami).

Na szczęście pielęgnacja auta nie jest trudna, wymaga jedynie regularnych działań i zakupu produktów przeznaczonych do poszczególnych powierzchni w aucie. Pierwszy krok na drodze do olśniewającego blaskiem auta to kosmetyki samochodowe. Jakie rodzaje kosmetyków należy kupić i jak ich używać? Oto krótki poradnik, z którego wszystkiego się dowiesz.

mycie wnętrza auta

Szampon do karoserii

Aby zadbać o czystość Twojego pojazdu, z pewnością będziesz potrzebował szamponu - to podstawa pielęgnacji auta. Jego zadaniem jest oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni lakieru i szyb. Jeśli wybierzesz dobry szampon, będzie się doskonale pienił i efektywnie usuwał z powierzchni samochodu wszelkie zabrudzenia, osady i tłuszcz. Wystarczy tylko kupić akcesoria takie jak gąbka, wiadro i ściereczki, i już można zaczynać pracę. Rozcieńcz szampon z wodą w proporcjach określonych przez producenta na opakowaniu i za pomocą gąbki umyj auto. Potem spłukać dokładnie szampon czystą wodą i wytrzeć do sucha - karoseria i szyby są czyste i lśniące.

Wosk do karoserii

Zwykle kierowcy bagatelizują konieczność woskowania karoserii samochodu. To jednak dość istotny błąd, bowiem zadanie wosku nie polega wyłącznie na nadawaniu połysku. Dzięki jego zastosowaniu skutecznie ograniczasz pojawienie się kolejnych zabrudzeń, a nawet maleńkich rys, które, choć niewidzialne gołym okiem, mogą przyczyniać się do szybszego uszkodzenia warstwy lakieru i tym samym - do rozpoczęcia procesu korozji. Pamiętaj, że wosk można nakładać wyłącznie na idealnie czystą karoserię auta z pominięciem szyb. Najlepiej więc najpierw dokładnie umyć auto szamponem, a następnie nałożyć i dokładnie wetrzeć wosk. Tak lśniące auto będzie dumą każdego kierowcy.

Preparat do mycia felg samochodowych

Wśród kosmetyków samochodowych warto wymienić także środek do mycia felg. Z pewnością są one jednymi z tych elementów, którym kierowcy nie poświęcają zbyt wiele czasu i energii. Trzeba jednak przyznać, że brudne felgi potrafią skutecznie odwrócić uwagę od, nawet najbardziej wypielęgnowanego, auta. Jakie kosmetyki warto zastosować, aby były równie zachwycające jak reszta pojazdu? Oczywiście produkty dedykowane właśnie felgom. Ich zadaniem jest rozpuszczanie brudu, osadów i rdzy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatów, ale zanim dokonasz wyboru konkretnego, dokładnie przeczytaj etykietę i sprawdź, czy nie zniszczy Twoich felg - nie każdy nadaje się np. do produktów aluminiowych.

Płyn do mycia okien

Okna samochodu można z powodzeniem myć szamponem. Ale przecież nie robisz tego codziennie, prawda? Przy dużym ruchu miejskim okna brudzą się w tempie wręcz oszałamiającym, ograniczając widoczność i wyglądając po prostu brzydko. Płyn w spryskiwaczach i wycieraczki wcale nie załatwiają sprawy, bowiem oczyszczają jedynie przednią i tylną szybę, i to tylko pośrodku. Musisz więc mieć przy sobie płyn do okien i akcesoria, dzięki którym dokładne umycie okien auta będzie proste i możliwe w każdej chwili. Możesz więc użyć ręcznika papierowego do rozprowadzenia płynu i starcia go wraz z zabrudzeniami oraz czystej ściereczki do wypolerowania szklanych powierzchni. Nie zapomnij o lusterkach, także tym znajdującym się wewnątrz auta. Możesz wybrać jeden z wielu preparatów przeznaczonych do pielęgnacji auta lub, w awaryjnych przypadkach, rozcieńczonego płynu do mycia zwykłych domowych okien.

Preparaty do opon

Myśląc "kosmetyki samochodowe" widzisz oczyma wyobraźni szampon i wosk, prawda? Zapewne preparat do pielęgnacji opon w ogóle nie przychodzi Ci do głowy? To kolejny dość istotny błąd, jaki może popełnić właściciel samochodu. Dlaczego? Ponieważ o opony warto dbać tak jak o każdą inną część auta, i to nie tylko ze względów estetycznych. Guma wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby mogła na długo zachować swoje właściwości. Zaniedbana staje się twarda i łamliwa, traci swoją elastyczność i nie nadaje się do użytku. A opony są szczególnie podatne na czynniki szkodliwe, np. na kontakt z solą drogową i wilgocią. Regularne stosowanie odpowiednich dla niej preparatów zapewnia jej dłuższą żywotność i łatwość zachowania jej estetycznego wyglądu. Wypielęgnowana opona jest czarna i elastyczna, bez problemów radzi sobie z pokonywaniem drogowych wybojów. Przez dłuższy czas będzie Ci dobrze służyła, a więc jej prawidłowe traktowanie po prostu Ci się opłaci.

mycie karoserii

Szampon do tapicerki

Każdy, kto spędza w swoim samochodzie choć kilka godzin w tygodniu wie, jak łatwo jest zabrudzić tapicerkę. Wystarczy tylko nieostrożnie wsiadać do auta i trącić fotel obuwiem. Albo jeść lub pić w czasie jazdy. Jeśli samochodem podróżują dzieci lub domowe zwierzęta - ryzyko rośnie jeszcze bardziej. Na szczęście obecnie na rynku mamy dostępną szeroką gamę szamponów do tapicerki. To kosmetyki samochodowe, które skutecznie usuną plamy z napojów, jedzenia, błota, a nawet smarów i innych tłustych lub trudnych do usunięcia substancji. Szampon należy rozcieńczyć w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu, mocno spienić i tak przygotowaną pianę intensywnie wcierać w tapicerkę za pomocą czystej gąbki. Oczywiście uprzednio warto dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu, nie omijając nawet najgłębszych i najbardziej wąskich zakamarków. Potem wystarczy już tylko poczekać aż tapicerka wyschnie. Tak samo trzeba postąpić z bagażnikiem, który zwykle jest prawdziwą skarbnicą wszelkiego rodzaju śmieci. Nieco prostsze zadanie mają posiadacze tapicerki skórzanej - nie przyjmuje ona plam, wystarczy więc po prostu regularnie przecierać ją detergentem przeznaczonym do tego celu i stosować impregnat do skóry.

Preparat do plastiku

Ostatnim produktem z kategorii "kosmetyki samochodowe" jest preparat do elementów plastikowych - deski rozdzielczej, drążka zmiany biegów, plastikowych części zainstalowanych na drzwiach i między fotelem kierowcy a fotelem pasażera. Zbiera się na nich zwykle ogromna ilość kurzu, piachu, sierści zwierząt, okruszków i innych zabrudzeń. Dzięki odpowiedniemu preparatowi nie tylko się ich pozbędziesz, ale także sprawisz, że plastik odzyska swój piękny, czarny kolor i blask. Sposób użycia tego rodzaju preparatów jest bardzo prosty i nie nastręczy Ci nawet najmniejszych trudności. Wystarczy tylko nałożyć odpowiednią ilość produktu na czystą, miękką ściereczkę (idealnie sprawdzi się bawełna lub mikrofibra) i starannie przetrzeć wszystkie plastikowe powierzchnie.

Tak samo jak dbasz o czystość wnętrz swojego domu, tak powinieneś poświęcić nieco czasu na gruntowne porządki w aucie. Twój samochód, który do tej pory nie wyglądał zbyt atrakcyjnie, stanie się po zastosowaniu wszystkich tych specyfików czysty, lśniący i pachnący - zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Pamiętaj, aby robić to regularnie używając wysokiej jakości kosmetyków dedykowanych poszczególnym powierzchniom i materiałom.