Jak przygotować auto na wiosnę? Praktyczny poradnik

Koniec sezonu zimowego to czas, w którym trzeba zadbać o nasz pojazd. Nierozerwalnie związane z zimą w naszym klimacie czynniki jak śnieg, niskie temperatury, wilgoć i sól drogowa mogły znacząco wpłynąć na stan samochodu. W niniejszym tekście przedstawimy jak przygotować auto na wiosenne wojaże.

Po pierwsze — wizyta w myjni

Pierwszym krokiem na drodze ku gotowości na cieplejszą porę roku będzie dokładne umycie naszego automobilu — wiosenne porządki nie omijają także samochodów. Trzeba podejść do tego skrupulatnie i usunąć cały brud z karoserii, a następnie odpowiednio ją zakonserwować. Jest to też idealna okazja do nawoskowania blach i wypełnienie ewentualnych ubytków w lakierze. Szczególną uwagę trzeba też poświęcić zakamarkom podwozia, w których bez wątpienia zgromadził się piach i sól z dróg. Oczywiście nie można też zapomnieć o wnętrzu samochodu. Odkurzenie, wyczyszczenie kokpitu, umycie szyb, czy impregnacja tapicerki to podstawa komfortu jazdy. Warto też zadbać o gumowe uszczelki. Pokrycie specjalnym środkiem lub wazeliną techniczną uchroni je przed wykruszeniem po zimie.

myjnia

Po drugie — zadbaj o bezpieczeństwo

Zima to okres, który potrafi solidnie nadwyrężyć elementy układu hamulcowego każdego auta. Hamulców używa się często, a niskie temperatury, brud czy sól wcale nie polepszają ich stanu. Dlatego też wraz z nadejściem wiosny warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i sprawdzić działanie całego układu hamulcowegoa także systemu ABS/ESP) w profesjonalnym serwisie. Przy okazji dobrze jest też skontrolować amortyzatory i układ zawieszenia, dla których zimowe ubytki w nawierzchniach dróg także nie były łaskawe.

Jeżeli, któraś z części uległa awarii podczas jazdy konieczna będzie jej wymiana. Ważne aby zrobić to z głową i wybrać odpowiednie, wysokiej jakości części do konkretnego samochodu, np. jeżeli potrzebne są Ci części do Land Rovera to właśnie takie powinieneś wybrać i sprawdzić czy rzeczywiście pasują do modelu Twojego samochodu.

Części do land rovera znajdziesz w naszym sklepie.

Po trzecie — sprawdź płyny

Zima ma też wpływ na płyny eksploatacyjne auta. Dlatego trzeba będzie uzupełnić poziom płynu chłodniczego i hamulcowego oraz oleju silnikowego, a także sprawdzić poziom oleju w układzie wspomagania. Konieczna też będzie wymiana oleju, jeśli nie używamy całorocznego tylko sezonowy. Wyższe temperatury za oknem to też sygnał do zmiany płynu do spryskiwaczy na letni. Jest on nie tylko tańszy od zimowego, ale też lepiej sprawdza się, gdy słupek rtęci termometru idzie w górę.

Po czwarte — zmień opony

Zimowe opony szybciej się nagrzewają i tracą swoje właściwości przy wyższych temperaturach. Szybciej się wtedy zużywają, mają obniżoną przyczepność i wydłużają drogę hamowania. Wiąże się to też z większym spalaniem. Nie warto więc ich niepotrzebnie eksploatować — wymianę na letnie ogumienie można zaplanować już na czas, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się na poziomie 7 °C. Skoro już przy oponach jesteśmy, zmiana sezonu to także dobry moment na upewnienie się, czy wszystkie koła (wliczając w to zapasowe) są odpowiednio napompowane i wyważone. Zwłaszcza jeśli korzystamy z opon całorocznych. Utrzymanie właściwego ciśnienia zmniejsza zużycie bieżników i paliwa, więc jest to ważna kwestia. Jego zalecaną wartość możemy znaleźć na bocznym słupku, po wewnętrznej stronie drzwi, wlewie paliwa oraz w instrukcji obsługi naszego automobilu.

wymiana

Po piąte — skontroluj światła

Nasz pojazd musi być widoczny na drodze w każdych warunkach, dlatego też koniecznie trzeba sprawdzić stan wszystkich żarówek. Kontrolę można bez problemu przeprowadzić samodzielnie. Do przetestowania są lampy: drogowe, mijania, postojowe, stopu, kierunkowskazy i oświetlenie tablic rejestracyjnych. Trzeba też sprawdzić, czy któreś ze świateł nie doznały uszczerbku od np. odbitego kamienia. Przy wymianie żarówek trzeba pamiętać o ustawieniu świateł — przed faktem trzeba je ustawić w pozycji zerowej, a później sprawdzić, czy świecą równo. Jeśli dostęp do żarówek w naszym aucie jest utrudniony (co się niestety dość często zdarza) warto rozważyć zlecenie ich wymiany w serwisie.

Po szóste — zadbaj o wentylację

Duża wilgotność panująca jesienią i zimą sprawia, że filtr kabinowy naszego auta może zmienić się w kolonie pleśni i grzybów. W związku z tym wymiana go na wiosnę nie tylko usprawni działanie wentylacji, ale też pozwoli pozbyć się tych alergenów. Nie można też zapominać o klimatyzacji — również jej może być potrzebne odgrzybianie. Dzięki temu zachowa sprawność i będzie nie tylko chłodzić, ale też oczyszczać powietrze.

Po siódme — wymień wycieraczki

Śnieg i lód zalegający na szybach jest nie tylko uciążliwy, ale też może uszkodzić wycieraczki, jeśli używa się ich do jego usuwania. Poszarpane pióra nie będą dokładnie zbierać wody i takie wycieraczki nie mogą spełniać swojej podstawowej funkcji, jaką jest zapewnienie widoczności. Ich wymiana jest więc ważna dla zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Podsumowanie

Każde auto wymaga wiosennego przygotowania do letniego sezonu. Choć ostatnie zimy nie należały do najsroższych, nie zwalnia nas to z konieczności skontrolowania stanu technicznego naszego pojazdu. Właściwe przygotowanie samochodu wiosną nie tylko zwiększy bezpieczeństwo na drodze, ale też wyraźnie przedłuży żywotność jego poszczególnych elementów i zapewni nam komfort jazdy. Dzięki temu unikniemy też przykrych niespodzianek jak choćby mandat za niesprawne światło.