Land Rovery na polskich drogach

Land Rover jest brytyjską marką samochodów terenowych oraz sportowo-użytkowych. Pierwszym modelem samochodu marki był Land Rover Series, który jest przodkiem współczesnego Defendera. Na początku auta były produkowane pod marką Rover. Nazwa Land Rover obowiązuje dopiero od 1989 roku.

Wraz z biegiem czasu, zmieniali się właściciele Land Rovera. Zanim firma trafiła w ręce indyjskiego koncernu Tata Motors i Jaguar Land Rover, jej właścicielami było BMW czy Ford Motor Company.

Samochody marki Land Rover od wielu lat są wykorzystywane w charakterze wojskowych pojazdów terenowych. Wśród zwykłych kierowców także zyskały sobie bardzo duże uznanie. Skąd ta popularność i które modele warto wybrać?

samochód marki Land Rover

Land Rover Discovery

Jednym z najpopularniejszych modeli jest Land Rover Discovery, który jest produkowany od 1989 roku. Początkowo model posiadał drewniane okleiny i skórzaną tapicerkę wewnątrz. Druga generacja to nieco dłuższe auto. Została także prowadzona klimatyzacja, wentylacja oraz system ogrzewania.

Z kolei Land Rover Discovery trzeciej generacji, który jest produkowany od 2004 roku, został oparty na innowacyjnej - jak na tamte czasy - technologii, czyli Integrated Body Frame. Co ciekawe, posiadał także pneumatyczne zawieszenie.

Czwarta generacja, która zadebiutowała w 2009 roku, wprowadziła silnik twin-turbo diesel z dwoma turbosprężarkami. Zmianie na lepsze uległa także dynamika samochodu.

Absolutnym powiewem świeżości była generacja piąta, którą wprowadzono w 2017 roku. Land Rover Discovery piątej generacji jest dużo lżejszy, a także prezentuje się dużo bardziej efektownie niż jego poprzednicy.

Range Rover

Range Rover zadebiutował w 1970 roku. W zamyśle miał stanowić połączenie samochodu terenowego oraz limuzyny. Oba typy zostały ze sobą zespolone, co znakomicie się udało, bowiem Range Rover podbił serca zarówno swoją stylistyką, jak i osiągami. Co ciekawe, został nawet umieszczony w Luwrze jako dzieło sztuki. To naprawdę luksusowy SUV.

Druga generacja została wprowadzona w 1994 roku. W tej wersji Land Rover Range Rover miał jeszcze większy rozmiar, a także bardziej luksusowe wyposażenie.

Dodatkową innowacją było sterowane elektrycznie pneumatyczne zawieszenie EAS. Trzecia generacja zadebiutowała w 2002 roku. Posiadała samonośne nadwozie, które zostało zastosowane zamiast ramy.

W roku 2012 doczekaliśmy się czwartej generacji. Tym razem samochód został zaprojektowany od podstaw. Zastosowano aluminium, dzięki czemu Range Rover zmniejszył swoją wagę aż o 100 kilogramów. Posiada także lepsze właściwości terenowe - a wszystko dzięki systemowi Terrain Response.

Range Rover Evoque

Model ten jest najmniejszym w dorobku Land Rovera. Swój debiut miał w 2011 roku. Jest dostępny w trzech wersjach wyposażenia - Pure, Prestige oraz Dynamic. Można dowolnie skonfigurować samochód w przypadku wykończenia i podświetlenia. To, co wyróżnia ten samochód, to stylowy design, duża pojemność bagażnika, bardzo dobre właściwości jezdne i bogate wyposażenie seryjne. To najlepsza klasa w korzystnej cenie.

Wzrost sprzedaży Land Roverów

British Automotive Polska S.A., czyli generalny importer Jaguar Land Rover w Polsce, zanotował znaczny wzrost sprzedaży. W grudniu 2016 roku sprzedano aż o 94% więcej samochodów niż rok wcześniej.

Wśród najczęściej wybieranych modeli samochodów znalazły się Range Rover Sport oraz Land Rover Discovery Sport, czyli kompaktowy SUV. To najlepszy w historii firmy wynik sprzedaży. Wszystko dzięki licznym premierom nowych i wielokrotnie nagradzanych modeli.

Range Rover

Range Rover Sport odpowiadał za 21% sprzedaży w 2016 roku, z kolei na drugim miejscu znalazł się Discovery Sport z wynikiem 15%. Trzecie miejsce zajął Range Rover, czyli najdroższy z modeli Land Rover, z wynikiem 14%. Wydawać by się mogło, że trudno będzie firmie przebić taki sukces, a jednak…

Coraz więcej osób wybiera Land Rovery. British Automotive Polska S.A., sprzedał we wrześniu 2018 roku o 26% więcej aut niż rok wcześniej w tym samym okresie. Do dilerów trafiło 306 pojazdów - z czego 173 to samochody marki Land Rover (pozostałe pojazdy są sygnowane marką Jaguar). Od początku 2018 roku sprzedaż importerska wyniosła 2704 sztuki, co wskazuje na wzrost o 46% w porównaniu z rokiem 2017.

Najlepiej sprzedające się modele

Do najlepiej sprzedających się modeli należał Range Rover Evoque (62 sztuki), Range Rover Velar (437 sztuki). Co więcej, we wrześniu 2018 roku zanotowano także wzrost sprzedaży dilerskiej. Klientom przekazano 106 sztuk samochodów, czyli aż o 49% więcej niż we wrześniu 2017. Do dilerów niepowiązanych kapitałowo trafiło także 207 samochodów.

Jeśli chodzi o łączną wartość przychodów ze sprzedaży holdingu do niezależnych dilerów, a także do klientów końcowych, wyniosła ona we wrześniu 2018 roku 57 milionów złotych, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu z rokiem 2017. Od początku roku 2018 przychody wzrosły aż o jedną czwartą.

Części do Land Rovera

Choć na polskich drogach jeździ coraz więcej Land Roverów nadal głównym pytaniem jest, gdzie kupić części do takiego wozu. Sklepów z częściami jest wiele, można kupić droższe oryginały lub tańsze zamienniki. Solidne części do Land Rovera znajdziesz w sklepie czesci.lr.pl.

Jak widać, samochody marki Land Rover to pojazdy ponadczasowe. Istnieje wiele modeli, które cieszą się ogromną popularnością od samego początku produkcji. Luksus połączony z ogromną funkcjonalnością to gwarancja zadowolenia. Jeśli jesteśmy na etapie poszukiwania wymarzonego auta, warto rozważyć zakup właśnie Land Roverów.